Tesla prohloubila svou ztrátu, podařilo se jí ale v prvním čtvrtletí doručit nejvíce vozů v historii. To vedlo k zdvojnásobení tržeb na 2,7 miliardy dolarů. Investoři očekávali nižší tržby, zároveň ale počítali s nižší ztrátou. Akcie automobilky tak na zprávu reagovaly na aftermarketu propadem o téměř 3 procenta.

Analytici očekávali, že bude ztráta činit jen 81 centů na akcii. Tesla ale vykázala ztrátu ve výši 1,33 dolaru na akcii. Automobilka má ale k dispozici více peněz. Ještě v posledním čtvrtletí roku 2016 měla na účtech 3,4 miliardy dolarů, nyní to už jsou 4 miliardy.

Důvodů, proč se Tesle, s výjimkou třetího čtvrtletí loňského roku, dlouhodobě nedaří dostat do zisku, je několik. Za poslední tři měsíce jsou ztráty způsobeny především vysokými investicemi do začátku výroby a celkového vývoje nového vozu Model 3. Ty mají činit něco přes 2 miliardy dolarů jen za první polovinu letošního roku. Prostředky získala automobilka mimo jiné na burze prodejem akcií a dluhopisů, ale také vstupem čínského technologického gigantu Tencent Holdings. Ten za 1,78 miliardy dolarů získal v Tesle pětiprocentní podíl.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se