Podíl volných míst ze všech pracovních pozic v celé ekonomice je v Česku nejvyšší v Evropské unii. Vyplývá to z údajů Eurostatu.
V letošním prvním čtvrtletí hledaly tuzemské firmy pracovníky na 3,1 procenta z celkového počtu pozic v Česku, pokud sečteme obsazená i neobsazená místa. Před rokem dosahoval tento podíl 2,5 procenta a například v prvním čtvrtletí krizového roku 2010 jen 0,8 procenta.
Pozn.: Kliknutím na obrázek jej zvětšíte.
Za Českem následují Belgie (2,9 procenta, pro ni jsou ale zatím dostupné jen údaje za čtvrté čtvrtletí), Finsko a Švédsko (shodně 2,7 procenta) a Německo (2,6 procenta). Naopak nejnižší podíl volných míst na svém pracovním trhu mají Španělsko (0,8 procenta), Portugalsko (0,9 procenta) a Bulharsko, Irsko, Řecko, Polsko a Slovensko (shodně jedno procento).
Zcela srovnatelná data však nejsou dostupná za Dánsko, Maltu (orientačně 1,8 procenta), Francii a Itálii (orientačně jedno procento).
V celé Evropské unii bylo v letošním prvním pololetí 1,9 procenta volných míst, před rokem šlo o 1,7 procenta. Za poslední rok se podíl neobsazených pozic nejvíce zvýšil v Belgii (o 0,7 procentního bodu) a v Česku (o 0,6 procenta).
Podíváme-li se pouze na oblast služeb, patří první místo Česku s podílem 4,3 volného místa ze všech, která v tomto oboru v tuzemsku existují. S odstupem následuje Německo (3,4 procenta), Švédsko a Finsko.
Ve stavebnictví vede Slovinsko s podílem 7,8 místa ze všech volných pozic, které v tomto oboru v zemi existují. Eurostat ale označuje slovinský údaj za málo spolehlivý. Druhý nejvyšší podíl volných míst má Česko (5,7 procenta) a třetí Rakousko.
V průmyslu (bez stavebnictví) má nejvyšší podíl neobsazených míst Finsko (4,3 procenta) před Českem (2,8 procenta) a Maďarskem.
Také v žebříčku míry nezaměstnanosti se Česko drží dlouhodobě na prvním místě v Evropské unii. V dubnu dosahovala podle jednotné unijní metodiky 3,2 procenta, následují Německo (3,9 procenta) a Malta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost trápí Řecko (v březnu 23,2 procenta) a Španělsko (17,8 procenta).
Firmy místa bez zvýšení mezd neobsadí
Analytici ČSOB prozkoumali loni na podzim zhruba 60 tisíc z tehdy 136 volných míst nabízených v Česku prostřednictvím úřadů práce. Zjistili, že firmy stále shánějí převážně "super levné" profese. Většinu těchto pozic nebude možné obsadit, pokud firmy nebudou ochotny dále zvyšovat nabízené platy, uvedli analytici.
Nedostatek zaměstnanců je spolu s ekonomickým růstem hlavním důvodem, proč průměrná mzda v Česku stoupla v letošním pololetí nejvíce za posledních devět let – meziročně o 5,3 procenta.
Letos v květnu už tuzemští zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím Úřadu práce ČR více než 174 tisíc volných míst, což je nejvíce v historii Česka.
"Zaměstnavatelé měli v květnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, kuchaře (kromě šéfkuchařů) a pomocné kuchaře, montážní dělníky, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezače plamenem a páječe nebo nástrojaře," vyjmenovává mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.
Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Právě v této oblasti se firmy nejčastěji potýkají s problémem najít kvalifikované zaměstnance, dodává mluvčí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist