Ceny bytů rostly mezi prvním a druhým čtvrtletím ve všech krajských městech. Jedinou výjimkou je Ústí nad Labem, kde jejich ceny však poklesly jen kosmeticky. Ukazuje to Real Index poradenské společnosti Deloitte, jenž vychází z kupních smluv evidovaných v katastrech nemovitostí.

Ceny bytů rostou plošně i v meziročním srovnání, vybočují jen Karlovy Vary, kde ale došlo jen k nepatrnému poklesu cen rezidenčních nemovitostí.

Průměrná cena bytu meziročně vzrostla o desetinu na 49 800 korun za metr čtvereční. Údaje se zakládají na 6725 transakcích evidovaných na katastrech nemovitostí od dubna do června. Celková hodnota prodaných bytů je 21,2 miliardy korun.

Kromě krajských měst index sleduje i vývoj cen bytů ve čtyřech vybraných městech Středočeského kraje. Neukazuje ale ceny bytů v menších městech, při jejich započtení by tak průměrná cena byla nižší.

Nejvíce si meziročně připsaly paneláky (15 procent) a byty ve starších cihlových domech (více než 12 procent). Byty v developerských projektech zdražily o méně než desetinu. "Paneláky jsou ze všech segmentů trhu nejlevnější, dynamika růstu jejich cen je nejvyšší, protože rostou z nízkého základu a dohání ostatní segmenty rezidenčního trhu," říká Petr Hána, manažer v oddělení nemovitostí ve společnosti Deloitte. Paneláky podle Hány také těží z toho, že nabídka bytů na prodej je nedostatečná, hlavně v Praze .

V Praze, kde se uskutečnilo bezmála 65 procent všech prodejů, poskočila průměrná cena bytu na 65 663 korun za metr čtvereční. Z městských obvodů byty za poslední tři měsíce zdražily nejvíce v Praze 8, průměrná cena se tam vyšplhala na 70 900 korun za metr čtvereční. Meziročně pak nejvíce rostly ceny bytů na Praze 2, kde se dnes obchodují byty v průměru za 84 900 korun za metr čtvereční. To je skoro o 23 procent více než před rokem.

"Praha 2 je velmi žádaná, ale je to malý trh, kde nevzniká mnoho novostaveb," komentuje Milan Roček, spoluzakladatel portálu cenovamapa.org. V Praze 2 se obchoduje převážně s byty ve starších, ale kvalitních cihlových domech. Když už se v této části metropole postaví nový bytový dům, ceny bytů jsou v něm vysoké. Patří mezi ně například projekt Rezidence U Muzea od developera Central Group, kde se některé byty prodávají i za více než 200 tisíc korun za metr čtvereční.

Praha 8 - především Karlín a Libeň - se po povodních dynamicky rozvíjí. "Vnímání lidí ovlivňují i ceny v rezidenčních developerských projektech, které se v této části Prahy staví," říká Roček. Patří mezi ně luxusní bytový projekt v bývalých libeňských docích od společnosti Crestyl. Několik dražších bytových projektů se staví také u Vltavy v Karlíně.

Byty v developerských projektech jsou samostatnou kategorií. V Praze se v červnu průměrná cena bytů v domech, které většinou ještě nejsou postavené, vyšplhala na 92 600 korun za metr čtvereční. Tato částka odráží průměr z přibližně 4300 bytů v inzerátech developerů. Jejich celková hodnota je 29 miliard korun.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist