Sázkové společnosti Fortuna klesl meziročně za tři čtvrtletí čistý zisk o 18 procent na 7,9 milionu eur (zhruba 202 milionů korun).

Objem přijatých sázek naopak vzrostl na 1,3 miliardy eur (33,2 miliardy korun) a hrubé výhry stouply o více než polovinu na 185,3 milionu eur (4,7 miliardy korun). Fortuna o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Čistý zisk očištěný o jednorázové náklady spojené s akvizicemi, náklady na integraci a snížením hodnoty nehmotného majetku stoupl meziročně o 59,5 procenta na 14,4 milionu eur (368 milionů korun).

Provozní zisk EBITDA se do konce září zvýšil na 28,3 milionu eur (723 milionů korun), což bylo meziročně o 77,9 procenta více. Očištěný o jednorázové náklady spojené s akvizicemi a náklady na integraci byl dvojnásobně vyšší, když činil 31,6 milionu eur (807,7 milionu korun).

"Zveřejněné dobré výsledky hospodaření společnosti za prvních devět měsíců roku 2017 již odrážejí naši růstovou strategii prostřednictvím investic do provozní výkonnosti, nových platforem a regionální expanze," komentoval čísla generální ředitel společnosti Per Widerström.

Silný nárůst přijatých sázek byl podle Fortuny ovlivněn růstem on-linu, zejména u kurzového sázení ve všech zemích, kde Fortuna působí, dále on-line casinem v Česku a částečně také konsolidací společností Hattrick Sports Group a Fortuna Rumunsko.

Výsledky byly lepší, než odhadovali analytici. Akcie na pražské burze zareagovaly růstem, zhruba po hodině čtvrtečního obchodování posílily o 1,8 procenta na 151 korun. "Silný růst přijatých sázek podpořený on-line sázením a koupenými společnostmi je velmi pozitivní. Nejvíce potěšující je především zlepšení (provozního zisku) EBITDA, který značně předčil odhady," uvedl analytik Komerční banky Jiří Kostka. Nižší růst hrubých výher v porovnání s přijatými sázkami je podle něj způsoben nižšími maržemi u on-line sázení než u sázení na pobočkách. Podíl internetových sázek se pohybuje okolo 90 procent.

"Vysoká meziroční tempa růstu sázek a zisků samozřejmě nejsou udržitelná a jsou způsobena letošním spuštěním on-line platformy a mohutnou akviziční činností. Ale výsledky Fortuny příjemně překvapily," doplnil analytik BH Securities Martin Vlček.

Akvizici irské společnosti Hattrick Sports Group dokončila Fortuna ve druhé polovině května. Náklady byly 85 milionů eur (2,3 miliardy korun) a společnost díky nákupu pronikla do Rumunska, Chorvatska a Španělska. Kromě Česka a Slovenska působí rovněž v Polsku. V dubnu navíc mateřská společnost Penta oznámila, že Fortuna plánuje vstoupit na trhy v Německu, Makedonii, Bosně a Hercegovině a Černé Hoře.

Společnost v tiskové zprávě také potvrdila výhled hospodaření do konce roku a navýšila výhled po úpravě o akvizice. "Po započtení konsolidace Hattrick Sports Group a Fortuna Rumunsko by přijaté sázky za rok 2017 mohly dosáhnout hodnoty 1,900 miliardy eur a ukazatel EBITDA může růst o 80 až 95 procent meziročně," uvedla společnost.

S akciemi Fortuny se obchoduje na pražské a varšavské burze. Podle analytiků však hlavní otázkou do budoucna zůstává, jak bude majoritní vlastník Fortuny Penta dále postupovat v plánovaném stažení akcií Fortuny z trhu a v plánovaném dosažení stoprocentního vlastnictví ve společnosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist