Počet chybějících bytů v Praze se za poslední tři roky ztrojnásobil na 22 000. Množství vydaných stavebních povolení od začátku tisíciletí kleslo z 8000 ročně na zhruba čtvrtinu a počet dokončených nových bytů se letos pravděpodobně sníží z loňských 6000 na zhruba 4000. Vyplývá to z analýzy společnosti Deloitte.

Podle strategického plánu potřebuje Praha roční výstavbu zhruba 6000 nových bytů, aby uspokojila zvyšující se počet obyvatel metropole. Zároveň by měla obnovit minimálně procento ze svého bytového fondu.

Podle Deloittu nyní v povolovacím procesu čeká 900 projektů s přibližně 40 000 byty. Vinu za tento stav nenese  podle Hospodářské komory ČR jen složitá legislativa, ale i její zneužívání k obstrukcím. Byty, které se nyní prodávají, pochází z žádostí podaných v letech 2010 až 2014.

"Právě toto hrozivé číslo "zamrzlých" bytů v různé fázi schvalování stojí primárně za extrémním nárůstem cen v posledních letech. Pokud se nepřistoupí k rychlé nápravě, bude v dalších letech deficit bytů fatálně narůstat a spolu s tím poroste i jejich cena," uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Podle něj nejde o realitní bublinu, ale o reálný nedostatek nových bytů na trhu.

Nepoměr mezi podanými žádostmi a vydanými stavebními povoleními vzniká v důsledku prodlení proti zákonným lhůtám na každé úrovni povolovacího procesu. Podle Deloittu zabere v Česku vyřizování povolení v průměru 245 dní, což zemi řadí na 166. místo ze 185 sledovaných zemí. Ve vedoucím Dánsku proces trvá 64 dní.

Délka přípravy bytových projektů v Praze trvá nejméně 4,5 roku, často se ale dostane až k sedmi letům. Samotná realizace pak zabere další dva roky. "Počet nově zahájených bytů v Praze ke konci roku 2016 činil 2758, v roce 2017 předpokládáme další pokles, když v polovině roku byla zahájena výstavba 1633 bytů. Zatímco na konci roku 2016 bylo dokončeno 6092 nových bytů, v polovině roku 2017 to bylo již jen 2947, přičemž trend je klesající," uvedl Michal Melč z Deloittu.

Zrychlení řízení na všech úrovních povolovacího procesu lze podle Dlouhého částečně pomoci ihned, před změnou legislativy. "Vyžaduje to však důslednou aplikaci a dodržování lhůt pro rozhodování. Developeři a investoři na tento fakt dlouhodobě upozorňují," podotkl Dlouhý.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist