Česká investiční skupina Jufa, za kterou stojí Jan Chrenko a Jiří Fast, koupila dva solární parky o celkovém instalovaném výkonu 17 megawattů. Jde o nákup za 1,5 miliardy korun, který z větší části profinancují banky. Ve čtvrtek to uvedl server Euro.cz. Jufa, který má sídlo v Praze a v Plzni, koupila nedávno jednadvacetimegawattovou elektrárnu v areálu brněnského letiště.

Aktuální prodej se týká třináctimegawattového solárního parku ŽV Sun u Chomutova, který zde v závěru roku 2010 postavil a zprovoznil holding Z-group podnikatele Zdeňka Zemka. Druhá čtyřmegawattová elektrárna je u Dobrého Pole na Mikulovsku. Tu dosud vlastnila firma D.P.E.S, za níž stojí pět českých fyzických osob.

Obě transakce posunuly podle Euro.cz skupinu Jufa na třetí místo největších vlastníků solárních elektráren v České republice. Větší portfolio má jen ČEZ a čínský investiční fond China-CEE Fund. V majetku Jufy už je 22 fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu 69 MW. Další nákupy mohou následovat v příštím roce. "Cílem je i nadále posilovat svůj podíl na českém fotovoltaickém trhu formou akvizic. Současně se plánujeme zaměřit na projekty spojené s akumulací energie," řekl serveru Fast.