Výstavbu dálnic v Česku zásadně brzdí česká legislativa, říká v rozhovoru pro HN jednatel Sdružení pro výstavbu silnic Petr Svoboda.

Předběžná držba, která umožní státu zahájit výstavbu ještě před dokončením procesu vyvlastnění, může výstavbu dálnic a železnic výrazně urychlit, domnívá se Svoboda. Stát by ale podle názoru Sdružení pro výstavbu silnic neměl nástroje předběžné držby využívat příliš často.

Jaké jsou podle vás hlavní příčiny, proč se nedaří v Česku stavět dálnice? 

Začíná to legislativou. Legislativní procesy jsou dnes nastaveny tak, že je v rámci výstavby nutné vypořádávat obrovské množství připomínek. Do přípravy stavby dnes může vstoupit v podstatě kdokoliv, a to hned v několika fázích.

Myslíte tím například ekologické aktivisty?

Jsou to ekologičtí aktivisté, ale problém je také s některými vlastníky pozemků. Je samozřejmě správně, že mají svá práva, problém však nastává ve chvíli – a stává se to často – kdy má stát vykoupeno 96 procent pozemků a kvůli zbývajícím čtyřem se stavba dálnice oddaluje. Může jít o vlastníky, kteří si najmou silné právníky a odmítají ustoupit. Ale jsou to i případy, kdy vlastník pozemku zemřel a není vyřešené dědictví. Proto by podle nás pomohla předběžná držba. V podobných případech by se díky ní nezdržovala výstavba důležitých veřejných staveb a vlastníci pozemků by dostali to, co chtějí a co jim náleží.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.