Německý průmyslový koncern Siemens v prvním finančním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 12 procent na 2,2 miliardy eur (téměř 56 miliard korun). Za růstem zisku stály jednorázové příjmy spojené s prodejem akcií ve výrobci osvětlovací techniky Osram a s daňovou reformou ve Spojených státech.

Tržby společnosti v prvním finančním čtvrtletí končícím 31. prosince vzrostly o tři procenta na 19,8 miliardy eur. Zakázky se zvýšily dokonce o 14 procent na 22,5 miliardy eur.

Zisk z průmyslových aktivit nicméně klesl o 14 procent, a to zejména kvůli slabé poptávce v energetickém a plynárenském sektoru. "Pokles trhu v oblasti výroby energie z fosilních paliv není přechodnou záležitostí. Ukazuje to předpokládaný dramatický vývoj, který lze řešit pouze strategickými opatřeními," uvedl generální ředitel společnosti Joe Kaeser. Dodal, že firma nyní jedná se zástupci zaměstnanců o realizaci snižování počtu pracovních míst.

Siemens již v listopadu oznámil, že hodlá zrušit 6900 pracovních míst, což odpovídá zhruba dvěma procentům celkové pracovní síly podniku. Snižování počtu zaměstnanců se má týkat především energetických a plynárenských aktivit, jejichž hospodářské výsledky negativně poznamenal rychlý rozvoj obnovitelné energie.

Siemens působí i v České republice, kde podle svých internetových stránek patří mezi největší elektrotechnické podniky. Koncern v ČR zaměstnává zhruba 10 000 lidí.