Dluhy českých domácností za loňský rok stouply o takřka 110 miliard korun. Bankám a finančním institucím lidé ke konci prosince dlužili téměř 1,527 bilionu korun. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnila Česká národní banka. Loňský nárůst zadlužení domácností je vůbec největší za celé období od roku 1993, které statistika ČNB zachycuje. Prvně v historii dluhy Čechů přesáhly 1,5 bilionu korun.
Zadlužení domácností vzrostlo jen za samotný prosinec skoro o 10 miliard korun.
K rekordnímu úvěrovému roku přispěly nízké úrokové sazby a příznivá ekonomika situace, která zvýšila zájem lidí o investice do nemovitostí. K zadlužení domácností stále nejvíce přispívají úvěry na bydlení. Celkem na nich Češi na konci loňského roku dlužili přes 1,145 bilionu korun..
"Banky a stavební spořitelny poskytly úvěry na bydlení ve výši 217 miliard, což představuje pětiprocentní meziroční růst. Jedná se o úvěry skutečně nové, do kterých nevstupují úvěry refinancované či konsolidované, pouze případně ta část, která byla navýšena. Meziroční růst přišel i navzdory zpřísněným doporučením ČNB, které v druhé polovině minulého roku omezily úvěrování domácnostem za účelem pořízení bydlení," připomíná Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank.
Meziročně stoupla i zadluženost podniků, které na konci prosince dlužily bankám přes 1,021 bilionu korun , meziročně zhruba o 46 miliard více, proti listopadu však o 3 miliardy méně korun méně.
K zadlužení domácností přispívají nejvíce úvěry na bydlení. Celkem na nich Češi na konci loňského roku dlužili přes 1,145 bilionu korun.
Překvapivý je vývoj koncem roku. Proud peněz, které jdou z bank na bydlení, v prosinci loňského roku opět zesílil. Navzdory zpřísněným doporučením ČNB, které v druhé polovině minulého roku omezily úvěrování domácnostem, objem nových úvěrů na bydlení v prosinci dosáhl 30 miliard korun. S výjimkou stejného období loni, kdy banky hrozily zdražením kvůli novému zákonu o spotřebitelském úvěru, jde o největší objem nových úvěrů za tento měsíc. Domácnosti podle ekonomů stále motivuje očekávání dalšího růstu sazeb a snaží se získat peníze na bydlení ještě za současných příznivějších podmínek. Průměrné sazby úvěrů na bydlení stoupají, ale zatím mírně. Podle statistiky ČNB v prosinci dosáhly úrovně 2,22 procenta. Ve stejném období před rokem byly na historickém minimu 1,96 procenta.
Naopak u nových spotřebitelských úvěrů byl i konec loňského roku v porovnání s předchozími lety silnější a potvrdil tak loňský celoroční trend. Na spotřebitelských půjčkách se Češi loni zadlužovali nejvíc v historii, nově si na nich vzali 118 miliard korun. V případě těchto typů půjček průměrná úroková sazba i v prosinci nadále klesala a dostala se na nejnižší úroveň v historii, na 8,7 procenta. Půjčky loni výrazně zlevnily. V prosinci 2016 je banky poskytovaly v průměru za úrok 10,8 procenta.
Tak silný růst půjček jako loni letos analytici nečekají. Úvěry na bydlení budou podle nich méně dostupné kvůli zvyšování základní sazby ČNB i kvůli stále většímu tlaku ČNB, aby přísnější pravidla pro poskytování hypoték dodržovaly. Trh očekává, že bankovní rada na svém zítřejším zasedání zvýší dvoutýdenní repo sazbu, od které se odvíjí úroky komerčních úvěrů, o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta. "Na konci letošního roku by se průměrné sazby hypoték mohly pohybovat poblíž tří procent," říká Seidler.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist