Švédská společnost Electrolux, která je největším výrobcem domácích spotřebičů v Evropě, zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk meziročně o 22 procent na téměř dvě miliardy švédských korun (přes pět miliard korun). Oznámila to ve středu firma. Potvrdila rovněž, že v letošním roce počítá s nárůstem poptávky v Evropě i Severní Americe.

Čtvrtletní zisk Electroluxu překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na necelých 1,9 miliardy švédských korun. Firmě se dařilo v Evropě, na Blízkém východě, v Africe i v Jižní Americe.

V Severní Americe však výsledky zaostaly za očekáváním. Electrolux v této souvislosti poukázal na cenové tlaky, nižší objem prodeje a vysoké náklady na suroviny. Upozornil, že negativní dopady stoupajících nákladů na suroviny budou v letošním roce ještě výraznější, než původně předpokládal, a to zejména v důsledku dražší oceli.

Electrolux nadále předpokládá, že celková poptávka po domácích spotřebičích v Evropě v letošním roce stoupne o jedno až dvě procenta. V Severní Americe počítá s růstem poptávky o dvě až tři procenta.