Švédská společnost Electrolux, která je největším výrobcem domácích spotřebičů v Evropě, zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk meziročně o 22 procent na téměř dvě miliardy švédských korun (přes pět miliard korun). Oznámila to ve středu firma. Potvrdila rovněž, že v letošním roce počítá s nárůstem poptávky v Evropě i Severní Americe.

Čtvrtletní zisk Electroluxu překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na necelých 1,9 miliardy švédských korun. Firmě se dařilo v Evropě, na Blízkém východě, v Africe i v Jižní Americe.

V Severní Americe však výsledky zaostaly za očekáváním. Electrolux v této souvislosti poukázal na cenové tlaky, nižší objem prodeje a vysoké náklady na suroviny. Upozornil, že negativní dopady stoupajících nákladů na suroviny budou v letošním roce ještě výraznější, než původně předpokládal, a to zejména v důsledku dražší oceli.

Související

Electrolux nadále předpokládá, že celková poptávka po domácích spotřebičích v Evropě v letošním roce stoupne o jedno až dvě procenta. V Severní Americe počítá s růstem poptávky o dvě až tři procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru