Počet aktivních hostitelů v Praze na Airbnb stagnuje. Služba se začíná profesionalizovat, zásah finanční správy také zpomalí nárůst počtu nových nabídek. Uvedla to společnost Blahobyty, která je největším správcem pronajímaných bytů přes Airbnb v Praze. Finanční správa loni stanovila, že služby nabízející ubytování prostřednictvím internetu považuje za ubytovací služby, a nikoliv za nájem. Příjmy z této činnosti tak podléhají zdanění.
V loňském prosinci bylo na Airbnb v Praze 3211 hostitelů, kteří poskytli ubytování, o rok dříve 3578. V meziročním srovnání jde o desetiprocentní pokles, uvádí portál Blahobyty. Celkem je v hlavním městě podle údajů Airbnb 7200 hostitelů.
Drtivá většina (68 procent) z nich nabízí pouze jednu nemovitost. Více než polovina pronajímatelů nabízí svůj byt jen občas, jen 44 procent bytů je dostupných v průběhu celého roku.
Airbnb ovšem uvádí, že počet hostů, kteří sdílené ubytování v Praze přes její platformu využívají, roste. "Loni jich pražští hostitelé přivítali 800 tisíc, což je téměř o 60 procent více než v předešlém roce," uvedla společnost ve svém vyjádření zaslaném HN.
Růst zaznamenává i počet bytů v nabídce, vydělávat se ale podle zakladatele start-upu Blahobyty Adama Nedvěda dlouhodobě daří jen menší části pronajímatelů. "Skokový nárůst nových pronajímatelů v Praze již nelze očekávat. Navíc pravidelné příjmy z nájmu dosahující vyšších desítek tisíc korun vykazovalo jen několik tisíc uživatelů," uvedl Nedvěd.
Mapa: Nejrychleji v Česku přibývá turistů z Indie, Číny a Koreje. Znovu se vrací Rusové, Němců se ubytovaly dva miliony
Trh domácího ubytování začíná být regulován. Finanční správa loni vydala pravidla pro danění z výdělku prostřednictvím ubytovacích platforem. "Mnoho majitelů bytů se postupně profesionalizuje. To v praxi znamená, že nejenže se zpomalí nárůst počtu nových pronajímatelů, ale zejména to stávající vlastníky vede k tomu, že vyhledávají služby či společnosti, které budou situaci řešit za ně. To je nejen nabízet ubytování, ale i řešit potřebnou administrativu a podobně," dodal Nedvěd.
Služby Airbnb jsou nejoblíbenější mezi mladými lidmi ve věku do 30 let, ti tvoří celých 70 procent objednávek v hlavním městě. Jezdí spíše na kratší dobu - na tři až čtyři dny v průměru. Starší turisté zůstávají déle. Lidé ve věku nad 65 let nejčastěji stráví v Praze týden či více. Do Prahy míří přes Airbnb nejčastěji turisté z Německa (14 procent), Spojených států (10 procent) a Francie (osm procent).
Airbnb funguje v Česku od roku 2009. Na trhu dále působí například Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo. Prostřednictvím Airbnb se od září 2016 do září 2017 ubytovalo v Česku 908 tisíc hostů, což je o 64 procent meziročně víc. V Česku je přes deset tisíc hostitelů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist