Pavel Zíka stál v minulosti za přestupy Petra Čecha, marketingově se staral o Martinu Sáblíkovou a jako fotbalový agent a manažer sportovců patřil k těm nejviditelnějším. Pak se ale stáhl, svoji firmu Sport-Invest prodal společníkům a kvůli konkurenční doložce ve sportu čtyři roky nepůsobil.

Na scénu se Zíka vrátil až v koncem roku 2015 a spolu s dalšími společníky, mezi nimiž je třeba známý sportovní marketér Jakub Dlouhý, založil agenturu Global Sports. Ta má pod sebou hlavně desítky tuzemských fotbalistů, ale také třeba atletku Zuzanu Hejnovou.

Zíka a jeho dva synové, David a Filip, kteří ve firmě také působí, se ale starají hlavně o fotbal. A především nyní v končícím přestupním období v českém fotbalu a před pár týdny i na mezinárodní scéně společně zapsali hned několik významných počinů. Pod jejich dohledem například přivedla Sparta Praha Nicolaeho Stancia za rekordní cenu přes 100 milionů korun.

Jak hodnotíte letošní zimní přestupové období? Jaké bylo v Evropě, u nás?

Leden byl v západní Evropě, v těch největších pěti ligách Anglie, Španělsko, Německo, Itálie a Francie, opět rekordní. Utratila se miliarda eur. Pokračuje dominance Anglie. Asi polovina peněz byla utracena tam. Nejvíc tradičně poslední den 31. ledna, to bylo skoro 200 milionů eur. A i u nás se to slušně hýbalo.

Nejvíc znovu ve Spartě. Jak se vám líbí její čerstvý přístup k budování kádru, sázka na zahraniční hráče?

Po 12 letech čekání na Champions League jde pan doktor Křetínský zahraniční cestou, chce vybudovat mužstvo evropského formátu na úrovni řekněme Basileje či Anderlechtu. Není to ale jen o tom nakupovat, ale i prodávat. Aby se o klubu díky tomu v Evropě vědělo. Aby se říkalo – aha, pozor, ona ta Sparta prodává i do Anglie, do Premier League. Jak třeba v případě brankáře Dúbravky. Dle mého soudu je tato filozofie správná a může být úspěšná.

Mnozí si mohli klepat na čelo. Sparta chce na jaře uspět, chce se dostat do evropských pohárů a po podzimu prodá brankářskou oporu. Vy jste byl ostatně jako agent Martina Dúbravky u celé té transakce.

Právě v tomto hrál roli nový náhled na strategii Sparty. Samozřejmě je jasné, že pro každý klub ze střední Evropy je poctou, když se o jeho hráče zajímají kluby z nejbohatší ligy světa. Proto tento transfer dostal zelenou, i když jde technicky o hostování s opcí na léto. Já osobně se samozřejmě nemohu vyjadřovat k přestupovým částkám, nicméně budeme-li vycházet z informací v anglickém tisku, šlo by prakticky o částku čtyři miliony korun pro Spartu za každý jeden zápas Martina Dúbravky v jarní části Premier League. Samozřejmě pokud bude využita opce, bude to další pěkná suma pro Spartu a určitě rekordní přestup brankáře z české ligy, který překoná i částku při odchodu Petra Čecha ze Sparty do Rennes. Samozřejmě celá tato transakce se mohla zrealizovat pouze za předpokladu, že s odchodem Dúbravky přijde paralelně odpovídající náhrada. Proto jsme zprostředkovali současně i příchod jedničky FCSB Florina Nity. Byl to vzrušující dvojobchod, šlo skutečně o minuty, celá transakce jednoho i druhého proběhla tři minuty před uzávěrkou zimního přestupního termínu v Anglii.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se