Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zrychlila meziroční růst na 5,2 procenta z 5,1 procenta v předchozím čtvrtletí. Zpřesněný odhad v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), předběžný počítal v posledním kvartále se zvýšením o 5,1 procenta. Mezičtvrtletně zůstal růst na 0,5 procenta. Za celý loňský rok pak hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 4,5 procenta.

Růst ekonomiky byl v závěru roku podpořen především domácí poptávkou. Spotřeba domácností vzrostla meziročně o 4,3 procenta. "Investiční výdaje firem směřovaly zejména na stavební investice a do strojního vybavení," uvedli statistici.

Hlavním faktorem celoročního růstu byla podle nich zahraniční poptávka. "Dařilo se vyvážet auta, elektrická zařízení a chemické produkty," řekl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Zvýšily se také spotřeba domácností a investiční aktivita. "Výdaje na konečnou spotřebu domácností vzrostly meziročně o čtyři procenta, nejvíce od roku 2007," dodal ČSÚ.

Meziroční růst HDP za jednotlivá čtvrtletí vytrvale zrychloval již od začátku loňského roku, kdy činil tři procenta. Ve druhém čtvrtletí to bylo 4,6 procenta a ve třetím podle zrevidovaných údajů 5,1 procenta.

Podle analytiků je růst ekonomiky rovnoměrně rozložený a zaručuje dobrý vývoj i v letošním roce. Nicméně růst HDP by měl letos podle odhadů ekonomů kvůli postupnému vyčerpání kapacit zpomalit na zhruba 3,5 procenta.

"Rovnoměrně rozložený růst spojený s vyšší investiční aktivitou je zároveň dobrým předpokladem pro to, aby příznivý růst pokračoval i v následujícím období," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Ekonomika by podle něj za celý rok měla stoupnout o 3,5 procenta.

"Pro letošní rok očekáváme, že ekonomika v důsledku vyčerpání stávajících kapacit mírně zvolní svoje tempo. I když růst HDP bude nejspíše začínat 'jen' trojkou, stále půjde o velmi solidní výsledek v evropském kontextu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Růst hospodářství je podle něj založený na solidních základech a nevytváří žádné závažnější nerovnováhy, s nimiž by bylo nutné v budoucnu bojovat.

"Vzhledem k přehřívání české ekonomiky je ale určité zpomalení HDP žádoucím scénářem, a pokud se růst udrží nad třemi procenty, tak půjde i nadále o velmi silný výkon," uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Celkově lze přitom podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy strukturu růstu české ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí i za celý rok označit za učebnicovou. "České ekonomice se bude dařit i v letošním roce, byť na tak silný výkon jako loni nenaváže. Letos by si totiž měla polepšit 'jen' o 3,5 procenta," uvedl.

Analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych upozornil, že česká ekonomika se ocitla na vrcholu hospodářského cyklu. "V roce 2018 očekáváme tempo meziročního růstu české ekonomiky přes tři procenta. Kromě solidního růstu soukromé spotřeby porostou i investice," uvedl.