Jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský se ve čtvrtek v Londýně radil s britskou premiérkou Theresou Mayovou, jak se vypořádat s dopady brexitu na byznys.
Křetínský vlastní v Británii několik elektráren. Setkání s "klíčovými byznysovými lídry", jak o události hovoří tiskový mluvčí britské premiérky, se v Downing Street kromě Křetínského účastnili i šéf britské firmy Bosch Steffen Hoffmann, generální ředitel Telefóniky José María Álvarez-Pallete López, ředitelka Bank of Ireland Francesca McDonaghová, šéf maďarských aerolinek Wizz Air József Váradi nebo marketingový ředitel BMW Ian Robertson.
Na dotaz, co na setkání britské premiérce poradil, Křetínský Hospodářským novinám neodpověděl. Mayová s podnikateli hovořila o své představě budoucího partnerství Velké Británie s Evropskou unií o přechodném období, které po brexitu bude následovat.
"Theresa Mayová ujistila o závazku Spojeného království udržovat vysoké regulační standardy a hledat opatření, která podpoří průmysl v celé EU a ve Velké Británii," uvedl James Slack, tiskový mluvčí premiérky.
Britové opustí Evropskou unii na konci března 2019. Do konce roku 2020 bude platit přechodné období. O jeho podmínkách se nadále jedná. Na konci letošního února Evropská komise schválila a zveřejnila návrh právního textu dohody o vystoupení Velké Británie z EU.
Největší český investor
Daniel Křetínský je největším českým investorem ve Velké Británii, kde jeho Energetický a průmyslový holding (EPH) dodává elektřinu asi čtyřem milionům britských domácností. Naposledy Křetínský koupil loni od britské společnosti Centrica dvě plynové elektrárny Langage a South Humber Bank. Za oba zdroje o výkonu 2300 megawattů, což je více, než má Temelín, zaplatil 318 milionů liber (asi 10 miliard korun).
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.