Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2017 meziročně vzrostla o osm procent na 31 646 korun, což je o 2337 korun více než ve stejném období roku 2016.
Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 5,3 procenta. Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad. Růst překonal odhady analytiků, kteří očekávali zvýšení přes sedm procent, reálně až o pět procent. Za celý rok 2017 stoupla průměrná mzda meziročně o sedm procent na 29 504 korun. "Pokud zohledníme i růst inflace, pak reálné mzdy vzrostly v minulém roce o 4,4 procenta. To pak představuje nejrychlejší tempo růstu od roku 2003," říká ekonom ING Bank Jakub Seidler.
"Průměrná hrubá měsíční mzda dosáhla 31 646 korun. To je v historii domácí ekonomiky vůbec nejvyšší číslo. Navíc se vůbec poprvé dostala přes hranici 30 tisíc korun. Růstu mezd pomohl nejen utažený trh práce, ale i zvyšování platů ve veřejné sféře," říká ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.
Připomíná, že učitelé si od listopadu polepšili o 15 procent, úředníci pak o 10 procent. Celkem šly platy ve státní sféře nahoru o 13 procent. "Růst mezd ve veřejné sféře se následně přelévá do soukromého sektoru, kde navíc tlačí mzdy směrem nahoru i nedostatek pracovní síly. Ten se navíc stále prohlubuje. Podíl nezaměstnaných si v únoru připsal další rekord, když poklesl na úroveň 3,7 procenta," dodává Steckerová. Podle ní se navíc nejedná o finální dno. Tlak na další růst mezd tak podle ní jen tak nepoleví.
"Průměrná mzda se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zvýšila o osm procent. Naposledy rostly mzdy rychleji těsně před finanční krizí na začátku roku 2008," říká hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek.
Dlouhodobě podle něj není současné tempo růstu mezd udržitelné. "Růst mezd a zaměstnanosti převyšuje přírůstky produktivity práce a dochází k erozi cenové konkurenceschopnosti. Jednotkové mzdové náklady už druhým rokem stoupají. Loni se zvýšily o 2,3 procenta," vysvětluje Marek.
Zrychlení růstu mezd vedlo k dalšímu přiblížení k životní úrovni ve vyspělejších zemích. Průměrná mzda v Česku po zohlednění rozdílu v cenových hladinách se loni zvýšila na 67 procent průměru EU z předloňských 65 procent. Mzdy v Česku jsou zhruba na stejné úrovni jako v Polsku, Portugalsku či Řecku.
Průměrná mzda roste v Česku nepřetržitě od začátku roku 2014. Obecně je za růstem mezd především dobrý vývoj ekonomiky a nedostatek pracovníků. Obecně však platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
"Mzdový medián přidal ve čtvrtém čtvrtletí 2017 meziročně 8,9 procenta, a rostl tedy opět rychleji než průměrná mzda. V souladu s tímto údajem byl patrný rychlejší růst mezd v odvětvích s nižšími mzdami jako ubytování, stravování, pohostinství nebo administrativní a podpůrné činnosti," dodává hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Kvůli nedostatku lidí firmy v průmyslu přidávají a přidávat budou
"Růst mezd pokračoval v posledním čtvrtletí loňského roku rychlejším tempem než ve třetím kvartále. Nejvýraznější byl v oblasti průmyslové výroby, kde na zvýšení mezd tlačila zároveň i silnější poptávka po chybějící pracovní síle," komentuje loňská čísla partner poradenské společnosti BDO Petr Kymlička.
Firmy sháněly kvalifikované dělníky. Těch je nedostatek. Aby je k sobě přetáhly od konkurence a udržely si své zaměstnance, přidávaly na platech více, než bylo dříve zvykem. Mzdy v českých podnicích rostly častěji dvouciferným tempem.
"Reagovali jsme na situaci na pracovním trhu, proto jsme navýšili mzdy ve výrobě už v listopadu 2017. Od dubna plánujeme další zajímavé navyšování mezd, a to na všech pozicích," říká provozní ředitel výrobního závodu Daikin Industries Jan Voch.
Zaměstnanci si svou silnou pozici v loňském roce uvědomovali a po podnicích sami začali požadovat razantní zvýšení platů. "Tlak na růst mezd je dnes skutečně obrovský, asi největší, jaký jsme kdy zažili," potvrdil HN již před časem šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
Je to výsměch a ostuda, hodnotí nabídku zvýšení mezd o 4,3 procenta odboráři Škody Auto. Trvají na dvojciferném růstu
Odboráři v řadě podnicích požadovali dvouciferný růst mezd a nebáli se pohrozit stávkou. Nejvíce přidat chtěli lidé v průmyslových podnicích v regionech. A ve většině případů firmy odborářům vyhověly téměř ve všem. V gumárnách Mitas například během jednoho roku vzrostla mzda v průměru o čtvrtinu, o deset procent více přislíbila svým zaměstnancům také skupina Z-Group Steel podnikatele Zdeňka Zemka.
O vyšší platy se aktuálně bojuje v největší české firmě Škoda Auto, která zaměstnává více než 30 tisíc zaměstnanců. Odboráři loni vyjednávání odstartovali požadavkem růstu mezd o 18 procent. Průměrná hrubá dělnická mzda ve Škodovce v minulém roce činila 40 557 korun.
Odboráři se chtějí dohodnout do konce března, kdy končí platnost současné smlouvy. S vedením firmy se jim však zatím nedaří se dohodnout. Firma v posledním kole vyjednávání nabídla zvýšení tarifů o 4,3 procenta od 1. dubna s možností dalšího navýšení od listopadu letošního roku. To je podle odborářů velmi málo. Už dříve se nechali slyšet, že jsou schopni za výraznější zvýšení platů stávkovat.
Průměrná mzda v krajích:
Zdroj: ČSÚ
Pozn.: Průměrná hrubá měsíční mzda je podíl mzdových prostředků připadající na jednoho zaměstnance za měsíc. Nevypovídá tedy o výplatě jednoho konkrétního zaměstnance. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení; to znamená, že polovina hodnot mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist