Vztah mezi majitelem Vítkovic Janem Světlíkem a insolvenčním správcem Davidem Vandrovcem je na bodu mrazu. Vandrovec postupně rozprodal firmu Vítkovice Power Engineering (VPE), která se dostala do konkurzu loni v létě. Kvůli tomu se dostal do ostrého sporu s její mateřskou firmou.

Podle Vandrovce nebylo jiné řešení. Navíc tvrdí, že Vítkovice nemluvily pravdu o reorganizačním plánu. I kvůli tomu se prý podařilo projíst půl miliardy korun. Vandrovec také tvrdě kritizuje řízení společnosti. "Ta firma byla v podstatě neřízená," říká v rozhovoru pro HN. Ve sporu už padly první žaloby.

HN: V poslední době se hovoří o tom, že mezi vámi a většinovým vlastníkem skupiny Vítkovice Janem Světlíkem vládnou mírně řečeno velmi chladné vztahy. Co se stalo?

Na některé výroky a kroky Vítkovic se prostě už nedá nereagovat. Oni vidí chyby všude okolo, jen ne u sebe. A to se týká i úpadku jejich firem.

HN: Co tím myslíte?

Například z mediálních vyjádření pana Světlíka získáte pocit, že celá skupina byla v pořádku a za její problémy může někdo jiný. Ale vezměte si, jak probíhalo insolvenční řízení. To začalo podáním návrhu v dubnu 2016. My jsme ale podle účetnictví firmy zjistili, že splňovala kritéria úpadku už v říjnu 2014. Byli předlužení, v platební neschopnosti, měli vícero dlužníků a pohledávky dlouho po splatnosti.

A když už přišel návrh na insolvenci, tak svůj úpadek čtyři měsíce popírali. Pak se najednou sami k insolvenčnímu návrhu připojili a v ten den tam ještě stihli provést obrovské zápočty zhruba za miliardu. Ta je součástí žalob, ve kterých se po Vítkovicích domáhám 1,3 miliardy. Osobně mi to připadá tak, že hráli jen o čas kvůli určitým krokům, které chtěli provést. Otázkou, do jaké míry bylo jednání dlužníka úmyslné a do jaké míry neschopnost či diletantství, jsem se zabýval poměrně dlouho. A musím říct, že ty kroky, které za celou dobu řízení dělali, mě stále více vedou k přesvědčení, že to vše dělali záměrně, a ne z neznalosti.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se