Ostravský podnikatel Jan Světlík si upevnil své postavení ve společnosti Cylinders Holding. K 8. březnu se mu z firmy podařilo vytěsnit skupinu KKCG jednoho z nejbohatších Čechů Karla Komárka. Za pětiprocentní podíl ve firmě mu má zaplatit 100 milionů korun. Informaci přinesl jako první server motejlekskocdopole.com. "Mohu potvrdit, že jsme již převzali akcie od KKCG a dali jsme tak pokyn k vyplacení peněz," říká mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.
"Rozhodnutí majoritního akcionáře bereme bez dalšího komentáře na vědomí," řekla mluvčí skupiny KKCG Dana Dvořáková.
Zatímco v rámci Světlíkovy skupiny Vítkovice krachuje jedna firma za druhou, firmě Cylinders, která se vyčlenila koncem roku 2016, se daří dobře. Za loňský rok vykázala tržby 3,5 miliardy a provozní zisk okolo čtyř set milionů korun. "Letos čekám u zisku zlepšení až o 20 procent," komentoval v lednovém rozhovoru pro HN výsledky sám Světlík.
"Pan Světlík využil svého práva hlavního akcionáře. Proběhly posudky, finance pro KKCG jsou složeny v úschově a jsou jim tedy k dispozici. Jediným akcionářem zapsaným v obchodním rejstříku je Jan Světlík. Sjednocení vlastnictví je mimo jiné ochranou společnosti CylindersHolding před akcionářskými spory," uvedla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.
Podle zápisu v obchodním rejstříku rozhodla o vytěsnění Komárka valná hromada počátkem února. Firmu Cylinders Holding pak ocenila společnost Ostravská znalecká na 2,011 miliardy korun. Z toho vychází i suma, kterou KKCG dostane.
Komárek má podíl i ve skupině Vítkovice. Z ní už několik firem zkrachovalo. Dvě největší byly Vítkovice Power Engineering a Vítkovice Heavy Machinery. První jmenovaná doplatila především na neúspěšný projekt elektrárny Adularya v Turecku. Od léta je v konkurzu a její majetek insolvenční správce postupně rozprodává. Český stát na výstavbu elektrárny prostřednictvím České exportní banky půjčil 12 miliard korun.
Heavy Machinery se pak finanční problémy snaží řešit reorganizací, v rámci které má 51 procent ve firmě získat zbrojař a zakladatel Czechoslovak Group Jaroslav Strnad.
Zbrojař Strnad chce zachránit další českou firmu. Po Tatře nebo Kovosvitu plánuje ovládnutí Světlíkových Vítkovic
Spory Světlíka a Komárka o podíly ve skupině Vítkovice se na různých úrovních táhnou minimálně třináct let. Světlík vlastnil polovinu akcií. Dalších 45 procent patřilo podnikateli Davidu Beranovi a pět procent Petru Novotnému. Ti se v roce 2005 rozhodli prodat své podíly Komárkovi. Světlík si ale na jejich podíly nárokoval předkupní právo a Beran tak podle něj porušil akcionářskou smlouvu. Komárek získal jen pět procent a o zbylé akcie dlouho neúspěšně soudil, Světlík je fyzicky získal až v minulém roce.
Vítkovice ostravského podnikatele Jana Světlíka byly svého času největší strojírenskou skupinou v Česku. Skládaly se zhruba ze tří desítek firem, jejichž obrat se točil okolo dvaceti miliard korun a pracovalo v nich na 7,5 tisíce lidí. Tyto doby jsou ale dávno pryč - několik velkých firem ze skupiny zkrachovalo, další musely Vítkovice prodat. Lidí ve firmě pracuje jen zhruba třetina. Majoritní vlastník Světlík ve společnosti Vítkovice pracuje od roku 1982, v roce 1993 se stal vedoucím střediska Lahvárna a v roce 1994 ředitelem jednotky Vítkovice Lahvárna. Ta se transformovala do samostatné firmy, kterou v roce 1999 Světlík získal v privatizaci. V roce 2003 firma Lahvárna Ostrava koupila státní podíl ve strojírenské firmě Vítkovice.
Světlíkovo impérium obnovilo chod své ocelárny, podnik postupně přebírá Jaroslav Strnad
Světlíkovo impérium obnovilo chod své ocelárny, podnik postupně přebírá Jaroslav Strnad
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist