Odboráři Škody Auto tvrdí, že informace o nabídce růstu platů ze strany podniku jsou lživé a hrozí stávkou. Škoda Auto v úterý odborářům nabídla růst tarifních mezd o deset procent a vyplacení mimořádné prémie 5000 korun ve mzdě za duben. Nabídku firma zveřejnila na zaměstnaneckém intranetu. Zvýšení tarifů znamená pro zaměstnance automaticky i vyšší osobní ohodnocení a také vyšší zaručené bonusy, které se počítají právě z těchto dvou složek. Odbory ve středu ale uvedly, že se tyto informace nezakládají na pravdě.

"Včera se nečekaně objevila jednostranná a nepravdivá informace firmy o tom, co údajně nabízí. Tato dezinformace se objevila zákeřně, před dnešním zasedáním Podnikové rady a v rozporu s dohodnutým informačním systémem. Na Podnikové radě dnes rozhodneme, jak budeme postupovat dál – stávková pohotovost, stávka," uvedli odboráři na svých webových stránkách.

Podrobnosti odboráři zveřejní odpoledne. Už dříve ale označili nabídku za nedostatečnou a jsou připraveni vypovědět některé dříve uzavřené dohody. 

"Vyjednávací tým odborů konstatoval, že tato nabídka je nedostatečná a nedosahuje mandátu, který byl uložen Podnikovou radou. Odbory jsou připraveny vypovědět uzavřené dohody o flexikontu a o atypických systémech pracovní doby," uvedly ale k nabídce odbory s tím, že ve středu odpoledne poskytnou více informací. 

Firma před týdnem odborářům nabídla růst mezd o 8,3 procenta a růst osobního ohodnocení o 0,7 procenta. Odboráři již před samotným začátkem kolektivního vyjednávání uvedli, že chtějí dvouciferný růst mezd, který zároveň bude vyšší než deset procent. Minulou nabídku firmy proto odmítli. Průměrná hrubá dělnická mzda ve Škodě Auto činila loni 40 557 korun, tedy zhruba o deset procent víc než v roce 2016.

Odbory zároveň odmítaly spojovat vyjednávání o mzdách s podmínkou zavedení vícesměnných systémů, tedy pracovních sobot v Mladé Boleslavi. Zároveň chtěly, aby nová dohoda platila pouze na 12 měsíců, Škoda přitom nabízela původně platnost dohody na 27 měsíců. Na podmínky odborů nakonec automobilka přistoupila, nyní se tak již jedná pouze o výši růstu mezd.

Známá je už výše variabilního bonusu, kteří zaměstnanci dostávají v závislosti na loňských výsledcích firmy. Letošní bonus dosáhne rekordní hodnoty 57 083 korun. Znovu se jedná o mimořádný meziroční nárůst bonusu o 40 procent, který tarifní zaměstnanci obdrží v květnu jako součást mzdy za duben.

Celková výše letošního ročního bonusu, který se skládá z variabilní a garantované části, by tak v průměru u zaměstnanců s plným nárokem na něj, při zohlednění nabídky firmy v tarifním vyjednávání, mohla přesáhnout 100 000 korun.

Škoda Auto, která je jedním z největších zaměstnavatelů v Česku, je součástí německého koncernu Volkswagen. Ve třech výrobních závodech v Česku zaměstnává zhruba 30 000 lidí. Vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, a na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s místními partnery. Automobilka loni dodala na trh rekordních 1 200 500 aut.