Česká antivirová společnost Avast, která se řadí k největším výrobcům antivirových programů na světě, ve čtvrtek ráno potvrdila svůj úmysl vstoupit na londýnskou burzu. Firma očekává, že k jejímu přijetí na tamní akciový trh dojde začátkem května. "Vstup na londýnskou burzu je pro nás přirozeným krokem. Umožní nám širší přístup na kapitálové trhy a v budoucích letech podpoří další růst našeho byznysu," řekl agentuře Reuters šéf Avastu Vincent Steckler. Mluvčí jeho firmy Dominika Kalašová dodala, že Avast nyní nebude tisku poskytovat žádné rozhovory ani další komentáře kvůli burzovním předpisům.
Příchod na burzu má podle společnosti od investorů posbírat peníze, které pomohou snížit její dluhy, které má především kvůli předloňské koupi brněnského konkurenta AVG. Dalším z cílů je posílení tržního postavení firmy. V první fázi veřejného úpisu (IPO) Avast hodlá od investorů získat 200 milionů dolarů a nabídnout k obchodování čtvrtinu svých nových akcií. Zmíněná částka ale napovídá, že firma nejspíše na trh vrhne ještě další cenné papíry svých nynějších akcionářů. Agentura Reuters ostatně nyní zopakovala svůj odhad z loňského listopadu, podle něhož by mohla londýnská burza antivirovou společnost celkem ohodnotit až na čtyři miliardy dolarů. "Šlo by o největší technologické IPO v britské historii," psal již dříve Reuters a totéž nyní uvádí britský list Financial Times.
Avast loni zvýšil své konsolidované výnosy o 91 procent na 653 milionů dolarů. Proti zisku 25 milionů dolarů v roce 2016 se ale loni ponořil do ztráty 34 milionů dolarů. Provozní zisk vzrostl čtyřnásobně na 124 milionů dolarů.
Společnost dodává své antiviry 435 milionům lidí na celém světě a co do počtu uživatelů je největší globální firmou v oboru. Avast Software v roce 1988 v Praze založili Eduard Kučera a Pavel Baudiš, kteří ho vlastní spolu s fondy CVC Capital Partners a Summit Partners. Část akcií drží též zaměstnanci firmy. AVG vzniklo v Brně o tři roky později a u jeho vzniku stáli inženýři Jan Gritzbach a Tomáš Hofer. V roce 2012 AVG vstoupilo na newyorskou burzu NYSE, z té ji ale nový vlastník Avast začátkem letošního roku stáhl. Sám Avast už se o vstup na newyorskou burzu Nasdaq pokoušel v roce 2012. Svou žádost ale nakonec stáhl.
Podle analytika společnosti Patria Finance Jána Hladkého dal Avast přednost londýnské burze před některou z americkým z několika důvodů. "Největší roli podle mě hrají nižší londýnské poplatky spojené s IPO i nižší náklady spojené s procesem samotného burzovního obchodování," řekl HN Hladký loni v listopadu, když se o vstupu firmy na londýnský akciový trh teprve spekulovalo. "Dalším faktorem, který bych nepodceňoval, je geografická blízkost Londýna od hlavního sídla společnosti, kterým je Praha. Evropští analytici budou navíc lépe rozumět společnosti řídící se evropský právním řádem než jejich američtí kolegové," dodal Hladký.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist