Březnový status na Facebooku majitele plzeňského pivovaru Raven Ladislava Vrtiše, v němž si stěžoval, že celní správa drtí malé výrobce piva, měl rychlý spád. O měsíc později už odcházel z jednání s ministryní financí v demisi Alenou Schillerovou s příslibem, že se stát "polepší". Majitelům takzvaných malých nezávislých pivovarů, tedy těch s roční produkcí do 200 tisíc hektolitrů piva, vadilo zejména časté dokazování, že nic nedluží, a také zvýšené zálohy na spotřební daň. Ty musí platit, pokud začne pivovar růst, a tím pádem také investovat. Následné zařazení celní správou do kategorie nestabilních firem stálo některé varny desetitisíce korun.

Odcházíte z jednání spokojený?
Hodnotím jej pozitivně, zájem řešit ze strany ministerstva tam byl. Dohodli jsme se na tom, že ubude administrativy, což nás tížilo nejvíc. Paní ministryně slíbila, že se zasadí o to, aby se to povedlo.

Další věc byla, že vás celníci začali považovat za nestabilní firmu jenom proto, že se vám začalo dařit.
Jsme jeden z pivovarů, který roste velmi rychle, a hodně investujeme do technologií. Vše, co utržíme, tak reinvestujeme do nových zařízení. Protože rosteme skokově, jsme vyhodnoceni jako nestabilní. To nás stojí peníze.

Dosáhnete i tady nějakých změn?
V tomhle nedosáhneme změn žádných. Údajně máme dosahovat lepších hospodářských výsledků, což v našem případě znamená přestat růst. Z úst celní správy zaznělo, že za pár let nebudeme stabilní. Já se naopak domnívám, že za pár let ještě pořád budeme růst.

Bylo i tohle součástí debaty s paní ministryní?
Řešili jsme to, ale je to zákon, který byl zpřísněný kvůli metanolové aféře a je údajně nastavený dobře. Zajištění daně je pro pivovary prý relativně malé a u většiny pivovarů se jedná o zanedbatelná čísla 20 až 30 tisíc korun. A že těch subjektů, kam jsme spadli my a stojí nás to 100 tisíc korun a víc, je opravdu málo. Uvedli, že z celkového počtu 400 malých pivovarů je nás asi 15. Takže podle nich to není žádný plošný problém, nicméně podle mého názoru to poněkud ironicky postihuje ty úspěšné a rostoucí firmy. Pokud nerostete a máte třeba jen hospodu se svým pivovarem, a v té hospodě už nemáte prostor na další růst, tak vyděláváte pěkné peníze, odvádíte daně, a jste tím pádem pro stát stabilní.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se