Novým generálním ředitelem automobilové skupiny Volkswagen (VW) se stane Herbert Diess, dosavadní šéf hlavní značky Volkswagen. Ve funkci nahradí Matthiase Müllera, rozhodla na svém čtvrtečním zasedání dozorčí rada firmy.

Předsedou představenstva automobilky Volkswagen, která je vlajkovou lodí stejnojmenného koncernu, je Diess od července 2015. Je i členem představenstva koncernu. V letech 2007 až 2014 byl členem představenstva automobilky BMW a od roku 2012 do roku 2014 šéfem vývoje u BMW. Od února 2015 je také ve vedení německého výrobce čipů Infineon Technologies.

Rada také schválila reorganizaci skupiny do šesti obchodních segmentů a oblasti Číny, která je jejím největším trhem. Součástí koncernu Volkswagen je i česká společnost Škoda Auto.

Jednotlivé značky automobilky se rozdělí do tří nových skupin nazvaných Volume, Premium a Super Premium, uvedla agentura Reuters.

Koncern Volkswagen vlastní 12 značek. Patří mezi ně značky osobních automobilů Volkswagen, Audi, Seat, Škoda, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Porsche, značky nákladních aut MAN a Scania a rovněž užitkové vozy Volkswagen a motocykly Ducati.

VW je dlouhodobě největší evropskou automobilkou a o světové prvenství se přetahuje s japonskou Toyotou. 

Podle předběžných údajů koncern loni více než zdvojnásobil čistý zisk na 11,35 miliardy eur (téměř 288 miliard korun) z 5,14 miliardy eur v předchozím roce. Skupina loni zvýšila odbyt aut o 4,3 procenta na rekordních 10,741 milionu. Tržby společnosti loni vzrostly o více než šest procent téměř na 231 miliard eur (5,8 bilionu Kč).

Volkswagen v současnosti čelí několika skandálům. V září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že zhruba do 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Letos se objevily zprávy, že spolu s dalšími německými automobilkami financoval testování účinků emisí naftových automobilů na opicích i lidech.

Největším akcionářem koncernu, který má sídlo v německém Wolfsburgu, je holdingová společnost Porsche SE – vlastní zhruba 52 procent hlasovacích práv. Druhým největším akcionářem firmy je německá spolková země Dolní Sasko.