Gumárny Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce, které patří k evropským lídrům výroby pryžových těsnění do aut, loni zvedly tržby o 12 procent na dosud nejvyšších 3,8 miliardy korun. K růstu nejvíce přispěly dodávky těsnění pro automobily Škoda Kodiaq, Audi Q2 a Citroen C3. Podnik loni dával práci 1140 lidem, meziročně to znamenalo růst o sedm procent, řekl v pondělí ředitel společnosti Jan Tichý. Podnik je jedním z klíčových závodů světové skupiny SaarGummi, která od roku 2011 patří čínskému koncernu CQLT.
Český podnik Saar Gummi Czech spadá pod skupinu Saar Gummi, kterou od roku 2011 vlastní čínský holding CQLT. Podnikání koncernu zahrnuje kromě automobilového průmyslu také textilní průmysl, chemii, stavební materiály a potravinářství. Holding CQLT působí takřka po celém světě.
Česko má čtvrtinu trhu
Skupina Saar Gummi má závody v Číně, Německu, Indii, USA, Mexiku, Brazílii, Španělsku a na Slovensku. Česká společnost vytváří zhruba čtvrtinu tržeb celé skupiny Saar Gummi. To je přibližně stejně jako všechny závody v Číně a Americe dohromady.
Šest nových linek
V českých závodech má firma k dispozici celkem 12 výrobních linek. Z nich osm běží v nepřetržitém provozu. V tomto ohledu pomohou plánované linky v nové hale, jejíž hrubou stavbu společnost dokončila v Červeném Kostelci. V hale je prostor pro šest nových linek.
3,8 miliardy korun
činil podle dosavadních předpokladů obrat firmy v roce 2017 firmy.
"Loňská výroba zcela zaplnila kapacitu závodů v Červeném Kostelci a Velkém Poříčí, další růst je podmíněný novými vytlačovacími linkami," uvedl Tichý. Pro rozšíření výroby firma nyní dokončuje stavbu další výrobní haly, která bude včetně technologií představovat investici 350 milionů korun. Firma počítá s tím, že letos v hale zatím spustí dvě nové linky. Společnosti by to mělo letos přinést růst tržeb na více než čtyři miliardy korun.
Nyní kostelecká společnost vybavuje těsněním dveří a dalších dílů karoserie každý čtvrtý v Evropě vyrobený osobní automobil. Od roku 2022 plánuje zvednout tržní podíl na třetinu evropského trhu. Menší podíl výroby patří lisovaným těsněním z pryže nebo z kombinace pryže a plastu. Část tržeb pochází z výroby gumárenských směsí. Mezi hlavní zákazníky firmy patří skupina Volkswagen, Ford, BMW, Opel, Daimler - Mercedes a PSA.
Počet vlastních zaměstnanců firma loni zvedla o 53 na 873. K tomu v Saar Gummi pracovalo 116 agenturních pracovníků, o rok dříve to bylo o 20 lidí méně. Dále ve spolupracujících chráněných dílnách stabilně pracuje na zakázkách pro Saar Gummi dalších přibližně 150 lidí.
Průměrná mzda v Saar Gummi Czech loni vzrostla o 8,3 procenta na 40 136 korun z předloňských 37 045 korun. V Královéhradeckém kraji to představovalo nadprůměrný výdělek. Průměrná mzda loni v Královéhradeckém kraji vzrostla o 7,6 procenta na 27 087 Kč.
Skupina SaarGummi má kromě Evropy závody i v Jižní a Severní Americe, Číně a Indii. Česká společnost, která vznikla na zelené louce v roce 2000, vytváří čtvrtinu tržeb celé skupiny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist