Čínské technologické společnosti Baidu, Tencent a Alibaba soupeří o převahu téměř ve všech technologických oblastech v zemi. Největší soutěž teď podle serveru Quartz probíhá především ve využívání technologie blockchain, ke které se upnula pozornost všech tří gigantů.
Trojice, známá jako BAT, se rozhodla vsadit na systém databáze zvané blockchain ve chvíli, kdy celý svět zajímají hlavně digitální měny. Právě na systému blockchain bitcoin a další kryptoměny stojí. Těžbu kryptoměn se ale čínské úřady rozhodly minulý rok přísně regulovat. Zakazují hlavně primární nabídky mincí, tzv. ICO, přes které nové projekty a firmy získávají financování. To je nyní podle čínských regulátorů nelegální.
Blockchain je atraktivní nejen pro čínské firmy a těžaře kryptoměn. Někteří investoři a odborníci na bankovní systémy jsou přesvědčeni, že blockchain je technologie, která nejen ve finanční sféře může věci od základu změnit.
Je to jakási decentralizovaná veřejná účetní kniha, kde jsou uloženy informace. Ty jsou šifrovány a umístěny na serverech po celém světě a umožňují tak zaznamenávat transakce a sdílet je na síti.
S ohledem na regulace v Číně se společnosti BAT zaměřují spíše na výzkumnou a vývojovou stránku technologie blockchain.
Baidu, čínská obdoba Googlu, je co do tržní hodnoty sice daleko za ostatními dvěma konkurenčními společnostmi – jeho hodnota se nyní pohybuje kolem 60 miliard dolarů, zatímco Tencent a Alibaba překročily hranici 500 miliard dolarů – pokud jde ale o blockchain, má ambice stát se na čínském trhu dominantní.
Minulý týden spustila webovou stránku na sdílení fotografií Totem. Nová platforma má za cíl využít blockchain k vyřešení problematiky autorských práv fotografií v Číně, která je známá právě pro porušování těchto práv. Totem označí každou novou fotografii a veškeré informace jako časový údaj, jméno a totožnost uloží do veřejné databáze blockchainu. To uživateli usnadní ověření původu obrázku či fotografie. S podobným systémem přišel nedávno také Kodak, i ten je založený na blockchainu a jmenuje se KodakOne.
Kromě Totemu využívá Baidu blockchain ke hře Laici Gou, kterou spustil v únoru. Na rozdíl od známější hry založené na podobné bázi zvané CryptoKitties s ohledem na zákaz obchodu s kryptoměnami nabízí Baidu využití kreditů, které nelze vyměnit za hotovost. Uživatelé mohou zpočátku získat "kryptozvířátka" a kredity na hru zdarma, v budoucnu budou moci získat kredity prostřednictvím nákupu dalších produktů přes Baidu. Firma také investovala 60 milionů dolarů do společnosti Circle, na blockchainu založeného platebního start-upu v Americe.
Alibaba má nejvíc patentů pro blockchain
Internetový prodejce Alibaba má více blockchainových patentů než jakákoliv jiná firma na světě. V loňském roce podal podle zprávy výzkumné firmy IncoPat 43 takových patentů, což je více než 10 procent z celkového počtu na světě. Především díky přidružené společnosti Ant Financial, která v roce 2016 představila charitativní platformu pro uživatele aplikace Alipay, jež umožňuje lepší sledování využívání darovaných peněz.
Minulý týden uvedla Alibaba do provozu na blockchainu založený sledovací systém luxusního zboží prodávaného prostřednictvím nákupní sítě Tmall. V rámci boje proti podvodům v oblasti potravin se nyní zabývá vývojem blockchainové platformy pro sledování potravin s partnery včetně globální poradenské společnosti PwC.
Také Tencent, čínská verze Twitteru a Facebooku, je otevřený všemu, co technologie blockchain přináší. Využití vidí především v oblasti dokumentace a ověřování pravdivosti. O blockchain projevil zájem nejdříve v roce 2016, kdy se dceřiná společnost Tencentu připojila k blockchainové finanční skupině Shenzhen Consortium, jedné z prvních obchodních aliancí, aby prozkoumala tuto technologii.
Minulý týden zakladatel Tencentu Pony Ma oznámil, že společnost navázala spolupráci s městem na jihu Číny, aby otestovala systém založený na blockchainu, který umožňuje obyvatelům sledovat jejich lékařské předpisy. Již předtím vyzkoušel Tencent blockchainový systém ve všech oblastech od financí přes logistiku až po charitu.
Za pár dní se chystá vypustit blockchainovou hru, o které tvrdí, že bude zábavnější než všechny ostatní kryptohry na trhu.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist