Tomáš Nidetzký, jeden ze sedmi členů vedení České národní banky, věří, že růst ekonomiky a inflace vytvoří podmínky pro zvýšení úrokové sazby ještě před koncem letošního roku.
ČNB naposledy zvýšila svoji klíčovou úrokovou sazbu – dvoutýdenní repo sazbu – v únoru na 0,75 procenta. Šlo již o třetí zvýšení od loňského srpna, kdy banka začala zvedat sazby z úrovní blízkých nule.
Aktuální prognóza vývoje ekonomiky, kterou ČNB používá, zatím v otázce dalšího zvyšování dává vodítko jen přibližné: počítá s tím, že by se repo sazba zvedla znovu někdy na přelomu let 2018 a 2019.
"Z pohledu inflace teď není potřeba vysílat signál, že budeme zvyšovat sazby. Teď je takový mezičas – nejbližší zásadnější debatu o zvyšování sazeb očekávám skutečně až někdy ke konci roku. Na základě současného vývoje ekonomiky si ale myslím, že ještě jedno zvýšení letos uděláme," říká Nidetzký.
Podle něj by se české hospodářství mělo už teď začít připravovat na konec ekonomické prosperity například vyššími vládními investicemi. Ty v současnosti pokulhávají za investicemi státních firem. "Dnes se investice hodně pojí s čerpáním evropských fondů. Jestliže se ale investuje jenom tak, aby se tyto peníze včas vyčerpaly, nutně to neznamená, že se investuje tam, kde by to ekonomika v budoucnu skutečně potřebovala. A pak tu mám ještě jeden velký otazník: Až skončí evropské fondy, budeme umět dělat investice bez nich? "
HN: V jaké kondici se teď nachází české hospodářství? Je ekonomický cyklus v České republice na svém vrcholu?
Když budu parafrázovat meteorologické předpovědi, řeknu, že nás čeká něco jako slunečné počasí s hrozbou lokálních bouřek. Ekonomice se opravdu daří, a i když hovoříme o zpomalení růstu ekonomiky – letos na 3,6 % a příští rok na 3,2 % – tak je hospodářství stále nad svým potenciálem. Jestliže jsme teď na vrcholu, asi to nebude vrchol K2 – nečeká nás zatáčka a zvrat výrazně směrem dolů. Spíš to bude nějaká stolová hora a cesta po jejím vrcholu bude ještě nějakou dobu trvat. V letech 2018 a 2019 nás pořád čeká robustní ekonomický růst.
HN: O obratu v cyklu se ale hovoří v celé Evropě a třeba v Německu se jako důvod zvýšených obav uvádí zostřená rétorika o obchodních podmínkách mezi Čínou a USA. Bude to mít na nás nějaký dopad? Není právě toto situace, která by mohla sestup z vrcholu urychlit?
Když jsme v ČNB v lednu diskutovali o tom, jaká jsou rizika pro naši prognózu, tak jsme říkali, že největším rizikem jsou geopolitické faktory. Sama ekonomika a příznivá očekávání v okolních zemích jsou pozitivní. Debata o obchodních válkách, která se dnes vede, na nás asi nebude mít přímý dopad, spíš zprostředkovaný přes Německo. Zatím se to odehrává ve verbální rovině a všichni si uvědomují rizika, která by taková protekcionistická opatření představovala. Takže věřím, že k nim nedojde.
HN: Co můžeme v Česku dělat pro to, abychom dobrý růst udrželi co nejdéle?
Odpovím analogií jiného rčení: Neexistuje špatná hospodářská situace, pouze špatně připravený hospodář. Všichni vnímáme, že jednoho dne ke zpomalení růstu ekonomiky dojde. A záleží, jak na to budeme připraveni a jak budeme reagovat. Větší nebezpečí než samotný pokles ekonomiky je, že se budeme na ta čísla jen pasivně dívat a nebudeme dělat nic.
Je absolventem Fakulty informatiky a statistiky na VŠE v Praze, s postgraduálním diplomem z Oklahoma City University ve Spojených státech amerických.
Většinu kariéry působil v pojišťovnictví. Prošel manažerskými funkcemi ve skupině České spořitelny, ING a v ČSOB Pojišťovně. V roce 2013 se stal generálním ředitelem obchodu pro ČR v nizozemské pojišťovnické a investiční skupině NN.
Předloni Nidetzkého jmenoval prezident Miloš Zeman členem bankovní rady ČNB, do funkce nastoupil ve červenci 2016. Letos na podzim by se mohl stát jedním ze zástupců guvernéra Jiřího Rusnoka, až stávajícím viceguvernérům vyprší jejich mandát.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.