Německá vláda nepočítá s tím, že se podaří prodloužit pro Evropskou unii výjimku týkající se amerických cel na ocel a hliník. Od 1. května budou podle zdrojů ze spolkové vlády tato cla pravděpodobně platit i pro země osmadvacítky.

Americký prezident Donald Trump je přesvědčen, že Spojené státy byly řadu let vystaveny nespravedlivým obchodním praktikám, a proto v březnu oznámil uvalení cel na dovoz oceli ve výši 25 procent a na hliník ve výši deseti procent. Zemím Evropské unie na rozdíl například od Číny Trump do začátku května udělil výjimku.

Nyní se ale zdá, že výjimka nebude prodloužena, a to navzdory snahám francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či německé kancléřky Angely Merkelové přesvědčit Trumpa o opaku. Macron s americkým prezidentem jednal během minulého týdne při státní návštěvě Washingtonu, Merkelová za Trumpem zamířila potom v pátek.

Evropská unie se kvůli americkým clům již obrátila na Světovou obchodní organizaci (WTO). Před udělením první výjimky zvažovala EU protiopatření v podobě zavedení odvetných cel na celou řadu vybraných amerických výrobků, například na motocykly Harley-Davidson, bourbon z Kentucky nebo džíny.

Státní tajemník pro EU Aleš Chmelař pro HN dodal, že Česko plně podporuje názor Bruselu, podle něhož by případná evropská odveta byla plně v souladu s pravidly Světové obchodní organizace.

Unie odpoví stejnou mincí

Evropská komise už před několika týdny oznámila, že na případná americká cla odpoví "rychle a rázně", a to uvalením pětadvacetiprocentního cla na vybrané zboží dovážené z USA. Odvetná cla by se měla týkat dovozu v hodnotě zhruba tří miliard eur. Na seznamu jsou produkty, které jsou důležité pro volební obvody podporovatelů prezidenta Trumpa. Například motocykly Harley-Davidson, jejichž výrobce sídlí ve státě Wisconsin − odtud pochází republikánský předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. Plánuje se také zavedení cla na americkou whisky, jež se vyrábí hlavně v Tennessee a v Kentucky, což je domovský stát šéfa republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella.

Donald Trump, jak se zdá, je odhodlán obchodní válku spustit a tvrdí, že bude snadné v ní zvítězit. "Zvedne-li Evropská unie bariéry vůči americkým firmám, pak jednoduše zvedneme cla na jejich auta, jež bez jakýchkoliv překážek zaplavují náš trh," tweetoval tehdy v reakci Trump.

Ušetřeno by nebylo ani Česko

Takový zásah do volného obchodu už by pocítily i Česko a Slovensko, země, které vyrábějí v přepočtu na tisíc obyvatel nejvíce aut na světě. "Pro automobilky na Slovensku jsou USA čtvrtým nejdůležitějším trhem. Omezení exportu by negativně pocítili i čeští dodavatelé automobilových dílů," říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank pro Česko a Slovensko.

Spojené státy jsou pro zdejší firmy důležitým obchodním partnerem. "Nikoliv kvůli objemu vývozu, ale kvůli tomu, že na náročný americký trh vyvážíme výrobky s vyšší přidanou hodnotou. Do USA přitom naše firmy vyvážejí přibližně stejně jako do Ruska, ale méně než třeba do Belgie nebo Španělska," říká mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Zavedou-li USA cla na dovoz oceli a hliníku, přinese to vyšší náklady především americkým stavebním firmám, které spotřebovávají zhruba dvě pětiny oceli. Náklady na výrobu osobního auta stoupnou v průměru o 300 dolarů.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.