Top chart

  • Americký výrobce vozidel na elektřinu Tesla nestačí plnit sliby týkající se výroby nového Modelu 3 a docházejí mu peníze. To se odráží na tržní hodnotě firmy, která se od začátku roku propadla o třináct procent.

  • „Ještě jedno zvýšení letos uděláme,“ řekl v rozhovoru pro HN Tomáš Nidetzký, jeden ze sedmi členů bankovní rady ČNB, jež má pravomoc rozhodovat o nastavení hlavních úroků, které určují cenu peněz v tuzemské ekonomice. Banka by tak svou základní úrokovou míru – dvoutýdenní repo sazbu – mohla zvýšit na jedno procento ze současné úrovně 0,75 procenta.  Podle Nidetzkého budou české firmy  muset brzy zdražovat, mzdy dál porostou a stát by měl své finance začít připravovat na horší časy.

  • Výběr nového správce mýta na českých silnicích se komplikuje. Antimonopolní úřad ÚOHS je ve sporu s ministerstvem dopravy, které nedávno vybralo jako nástupce současného provozovatele mýtných bran Kapsch společnost CzechToll z finanční skupiny PPF miliardáře Petra Kellnera. Pře státních úřadů může dokonce způsobit, že se po roce 2020 výběr mýta na domácích silnicích přeruší.

  • Česko-slovenská závislost na automobilovém průmyslu trvá. Slovensko se dostalo do finále soutěže o přilákání již páté automobilky. Po společnostech Volkswagen, Groupe PSA (dříve PSA Peugeot Citroën), Kia Motors a Jaguar Land Rover jde o čínského výrobce malých městských elektrovozů Zhidou. V Česku sice v prvním čtvrtletí došlo k mírnému poklesu celkové výroby osobních automobilů, ale jde jen o dočasný výpadek. Na vině byla totiž plánovaná odstávka v nošovické továrně automobilky Hyundai.

Ropa opět hýbe trhy a láká investory

Tržní hodnoty firem ropného průmyslu, včetně těžařů a provozovatelů ropovodů, jdou po loňských poklesech opět nahoru. Pomáhá jim především rostoucí cena ropy na světových trzích. Dostala se nad 70 dolarů za barel. Podle odhadů Světové banky dosáhne letošní průměrná cena ropy 65 dolarů za barel, což je o 15 procent více než loni.

Pokud jde o investice, ropa patří do kategorie těžké váhy, přestože by se v záplavě pozornosti věnované elektrovozům mohla sázka na fosilní paliva jevit jako passé. Investoři také přestali brát vážně prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který přes sociální síť Twitter opakovaně tvrdí, že je ropa moc drahá a brzo zlevní.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se