Americká automobilka Tesla v posledním dubnovém týdnu vyrobila 2270 vozů Modelu 3, a stále tedy nedosahuje  stanoveného cíle pěti tisíc vyrobených vozů týdně. To vyvolává otázky, zda firma vůbec dokáže být letos zisková, jak si předsevzala, píše agentura Reuters. Nepomáhají jí ani historicky nejhorší čtvrtletní výsledky.

Firma svůj cíl vyrobit pět tisíc vozů Modelu 3 již třikrát změnila, původně jej chtěla dosáhnout koncem prosince, nyní počítá, že se jí to podaří do konce června. Muskova automobilka má ale problém splnit ještě jiný velký cíl – dostat se do černých čísel, což se jí má podle plánu podařit v druhé polovině letošního roku. Tesla však v prvním čtvrtletí vykázala vůbec největší čtvrtletní ztrátu ve výši 710 milionů dolarů (přes 15 miliard korun) a nesnáze s výrobou Modelu 3 snahu o ziskovost ohrožují. Příjmy společnosti vzrostly meziročně o pětinu na 3,41 miliardy dolarů. Doposud jen dvě čtvrtletí ve své zhruba osmileté historii byla automobilka zisková.

Musk přitom plánuje dočasně uzavřít továrnu v kalifornském Fremontu, i tak podle něj automobilka cíl pěti tisíc vyrobených kusů Modelu 3 v červnu splní a v druhém pololetí bude zisková. Doposud Tesla na každém vyrobeném vozidle podle agentury Reuters ztrácí 22 584 dolarů (téměř půl milionu korun).

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se