Třetí největší česká banka ČSOB, již vlastní belgická KBC, přestane v Česku financovat uhelný byznys. Rozhodnutí představil management na valné hromadě belgické finanční skupiny v Bruselu. Téměř okamžitě, od června 2018, začíná nová politika banky platit pro jakékoli nové investice do uhelné energetiky a těžby uhlí. Rozhodnutí se dotýká i stavby nových uhelných elektráren, s jejich stavbou ale nikdo v Česku reálně nepočítá.

"Skupina přichází s jasným signálem, že výroba elektřiny v uhelných elektrárnách musí být postupně v souladu s platnými limity a termíny ukončena," řekl člen představenstva ČSOB Petr Hutla. Jedinou výjimkou, kterou ČSOB zafinancuje do roku 2035, bude ekologické vylepšení stávajících uhelných tepláren, které dodávají teplo do 40 procent českých domácností. "Mohou být nadále financovány za účelem splnění přísnějších ekologických limitů," dodal Hutla.

ČSOB je zatím největší tuzemskou bankou, která se připojuje k bankovnímu trendu posledních několika let - odklonu od financování klasických zdrojů směrem k zelené energetice. Mateřská KBC už sama projekty spojené s fosilními palivy od roku 2016 nepodporuje, dosud ale zachovávala "českou výjimku" spojenou s ČSOB. Jako celek KBC loni snížila uhelné financování na 86 milionů eur, z 252 milionů v roce 2016.

Greenpeace chce tlačit na další banky

Před sídlem banky v Bruselu ve čtvrtek protestovali lidé z Greenpeace, jejíž belgická pobočka za rozhodnutí KBC lobbovala. České Greenpeace chce k podobnému kroku přesvědčit i ostatní v tuzemsku operující banky. "Letos oslovíme zahraniční matky českých bank, protože se to ukazuje jako efektivnější," potvrdil vedoucí energetické sekce Greenpeace Jan Rovenský, který se valné hromady banky zúčastnil.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se