Každé lano, které jistí horolezce, hasiče nebo čističe oken na vysoké budově, má ve svém nitru duši. Nehledejte v tom nic filozofického, duší se v tomto případě myslí jádro lana. Je to nejméně osm "nití", které určují, jak je pevné a jaký má průměr. Polovinu těchto úzkých pramenů musí stroje splést směrem doleva a polovinu doprava, aby se pak lano nekroutilo.

"Pokud by se stočily pouze v jednom směru, po rozbalení byste měla lano zkroucené jako po trvalé," naráží Martin Václavek na oblíbený vlnitý účes z minulého století. Šéf Lanexu, zřejmě největšího podniku, který lana v Česku vyrábí, téměř křičí, když se snaží přehlušit stroje, jež lana splétají tak rychle, že jednotlivé šňůrky téměř nejsou vidět.

V továrně v Bolaticích, nedaleko Opavy, vyrábí stroje a 330 lidí lana pro horolezce, lodě, jachty nebo průmysl. Dělají se tu i dekorační lana nebo hračky pro kočky, které pak míří třeba do Skandinávie. Firma, jež má další továrny ještě v Rusku a Polsku, loni měla rekordní tržby přes 916 milionů korun.

Až pětinu obratu tvoří horolezecká lana, která společnost prodává pod značkou Tendon. "Je to náš strategický sortiment, protože jsou to lana s nejvyšší přidanou hodnotou a know-how," uvádí Václavek, který ve firmě pracuje od roku 2005 a jejím šéfem se stal loni na podzim.

Nejtenčí lano je pro lezce psychologicky náročné

Přidanou hodnotou Václavek myslí především různé úpravy materiálů a syntetických přísad, díky kterým jsou lana odolnější, například aby se méně odírala nebo nevsakovala vodu. Zároveň se vývojáři snaží vymyslet, jak lana co nejvíce ztenčit nebo jak je při zachování většího průměru odlehčit, aby lezci nemuseli tahat kila navíc.

Nejtenčí lano pro horolezce, které podnik vyvinul, má průměr 8,6 milimetru. "Je to top, který dokážeme vyrobit. Lezou na něm ale jen asi dvě procenta nejlepších horolezců. Viset na tak tenkém laně je psychologicky náročné," míní Václavek, když lano bere v hlučné výrobě do ruky a ukazuje, že opravdu vypadá jen jako nějaká šňůrka. Udrží ale téměř tisíc kilogramů.

Nyní si firma požádala o patent k jedné zásadní úpravě horolezeckých lan. Jak již bylo řečeno, jejich jádro tvoří duše a vláknům, které duši oplétají zvenčí a často jsou různě nabarvená, se říká oplet. Právě těchto dvou vrstev se nový patent týká. "Když lezec na laně leze, protahuje ho přes jistítka, natahuje ho, odírá, přemotává, tak se oplet po čase začne posouvat po duších," uvádí šéf Lanexu. Pokud lezec v takovou chvíli lano nevymění, může se stát, že se mu s ním bude špatně pracovat a při pádu už ho neudrží.

Firma tak vymyslela novou technologii pro spojení duše s opletem, takzvaný mezioplet ze speciálního syntetického, lehkého materiálu. "Zvyšuje tření mezi vrstvami lana a spojí oplet s jádrem," popisuje Václavek. Na technologii, která prodlouží životnost lana pro horolezce, pracovali vývojáři zhruba rok. Do inovací firma plánuje dát v několika následujících letech sto milionů korun, investice ale zahrne i nákup strojů nebo mzdy.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se