Nadace Vodafone odstartovala dvanáctý ročník projektu Rok jinak, který nabízí možnost vyzkoušet si rok práce v neziskové organizaci za stejnou mzdu jako v předchozím zaměstnání. Letos tuto šanci dostal marketingový odborník Jakub Havel, který svými znalostmi přispívá k rozvoji vzdělávacího projektu Učíme se venku, a programátor Petr Vacek, který se zapojil do projektu Darujme.cz.
"K účasti na projektu Rok jinak motivuje lidi touha po změně obvyklého pracovního prostředí, ale i možnost vyzkoušet si práci v jiné sféře, kde jsou projekty často lidsky bližší a smysluplnější," říká místopředsedkyně správní rady Adriana Dergam z Nadace Vodafone, která grantový program zaštiťuje.
Jakub Havel pracoval jako seniorní konzultant a radil velkým společnostem s PR. Nyní pomáhá s projektem Učíme se venku ve vzdělávacím centru TEREZA. To se více než 30 let věnuje environmentální výchově a vyhrálo dvě ceny Eduína za inovativní vzdělávání. Na jeho podporu jde i výtěžek z prvního celovečerního snímku o české přírodě Planeta Česko.
"S neziskovou oblastí jsem neměl moc zkušeností, ale co mě zajímalo, byla oblast environmentální výchovy. Když jsem narazil na TEREZU a projekty, které dělá, hned mi to vše do sebe zapadlo. A když jsem se sešel s jejím ředitelem Petrem Danišem, měl jsem pocit, že to zapadlo podruhé. Domluvili jsme se a společně připravili projekt, se kterým jsme se do Roku jinak přihlásili," popisuje Havel.
Ve srovnání s komerční firmou je podle něj práce v neziskové organizaci jiná v tom, že pro zaměstnance je více než ekonomický profit důležité, že dělají práci, která je baví. "Mám pocit, že práce tady má skutečně nějaký širší přínos a dopad," líčí Havel.
Podobný příběh přináší i Petr Vacek, který se k Roku jinak dostal přes kamaráda. Ten stojí za projektem Nadace Via – dárcovskou platformou Darujme.cz, která programátory potřebuje. Společně se proto přihlásili – a uspěli.
"Pracovat na takovém projektu je pro programátora hotový sen, ale přináší to i nutnost doučit se některé služby a nástroje. Také poznávám, jak nelehký úkol je rozvoj individuálního dárcovství i budování a podpora občanské společnosti, o kterou Nadace Via usiluje," přibližuje Vacek, který programuje již 11 let.
Vedle vývoje dárcovské on-line platformy Darujme.cz má na starosti i rozvíjení dalších projektů. Oceňuje přitom, že může dělat na úkolech, které mají skutečný smysl. "Doufám, že v neziskové činnosti budu pokračovat i po skončení Roku jinak. Možná ne na plný úvazek, ale určitě se rád do něčeho zapojím," říká Vacek.
Práce v neziskové organizaci nemusí po roce skončit
Za 11 let prošlo programem Rok jinak již přes 50 grantistů. Mnoho z nich se nadále věnuje neziskové činnosti nebo spolupracuje s projekty, kterým věnovali rok.
Jedním z nich je i auditor Jakub Reichl. I když svůj Rok jinak v podniku Kokoza skončil, nadále chce s touto organizací, která propaguje pěstování ve městech a kompostování, spolupracovat. Díky jeho působení se podařilo uživatelsky zpřístupnit mapu komunitních zahrad mapko.cz. V plánu má i platformu, kde si budou lidé moci své výpěstky vyměnit.
O Roku jinak věděl Reichl již poměrně dlouho, ale možnost zapojení přišla až v roce 2016, kdy začal pracovat jako dobrovolník pro společnost Kokoza. Z počátku ho čekal nejeden šok, například v podobě změny kanceláře. Z prostředí korporace se ocitl v malé kanceláři, kde mu občas dělal společnost pes kolegyně nebo místní kocour.
Z projektu si ale odnesl mnoho zkušeností a naučil se, že je důležité partnerství s dalšími organizacemi. Nyní pracuje v Kokoze na částečný úvazek. "Práce s kolektivem Kokozy je pro mě pořád obrovskou inspirací a velkou dávkou energie," uzavírá Reichl.
Petr Vacek a Lukáš Hejna Foto: Rok jinak
Jana Bukvová a Jakub Havel Foto: Rok jinak
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.