Po dvou výsledkově rekordních letech se chce letos společnost Pražská plynárenská zaměřit na nové, technologické projekty. Jedním z nich je vytvoření nové platformy, pomocí které by mohli i obyčejní lidé investovat do energetických projektů.

„Chceme lidem umožnit, aby se účastnili zelených projektů či projektů na plyn v Praze i mimo ni,“ říká v rozhovoru pro HN předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček. Typově se podle něj může jednat o kogenerační jednotky – tedy zdroje na plyn, které pro firmy či obytný dům vyrábí elektřinu a teplo zároveň.

„První takový projekt bychom měli zvládnout ještě letos, je to kogenerační jednotka na jihu Čech. Investice bude v řádu desítek milionů korun. Klidně ji můžou lidi zafinancovat až z 90 procent, uvidíme,“ říká Janeček.

K tomu navíc přibude ještě jedna novinka. V první fázi budou moci zájemci na projekty přispívat v korunách, ve druhé vlně by ale měly být možné platby i v kryptoměnách, jako je například bitcoin. Ten chtějí v Pražské plynárenské přijímat od zákazníků ale i v platbách za elektřinu a plyn. Platební brána by měla začít fungovat už letos v červnu.

„Ta pro nás platbu v bitcoinech automaticky převede do normální měny, takže nebudeme spekulovat na vývoj kryptoměn. Ale pokud chce někdo platit alternativním způsobem, chceme mu to umožnit,“ říká Janeček s tím, že se takto chce firma více přiblížit mladým zákazníkům, aby ji nevnímali jako „starý nefunkční moloch“.

Svým přijímáním kryptoměn se Pražská plynárenská přidává po bok například softwarového giganta Microsoft nebo největšího tuzemského e-shopu Alza.cz.

Rekordní rok

Novinky přicházejí krátce poté, co firma opět ohlásila rekordní výsledky. Čistý zisk firmy vzrostl o zhruba 30 milionů na 1,19 miliardy korun, tržby pak dokonce o 200 milionů na téměř 12 miliard korun.

„V první řadě nám loni pomohla tuhá zima. Loňský rok byl na svém počátku extrémně chladný a vyšší spotřeba i vyšší množství přepraveného plynu nám hodně pomohlo,“ říká důvody ke spokojenosti šéf Pražské plynárenské.

I když se letošní zima z pohledu zákazníka zdála podobně dlouhá, spotřeba prý taková nebyla. A nebudou tedy tak vysoké ani faktury za plyn. „Je to spíše psychologický efekt. Ano, zima trvala opticky déle, ale nastoupila později. V lednu bylo i 13 či 14 stupňů. A jakmile jako plynárník přijdete o chladný leden, tak už to za celý rok nedoženete,“ říká Janeček.

Predikce na letošní rok tak sice počítají s vyšším obratem i počtem zákazníků, celkově ale bude ziskovost nižší. Svou roli prý hrají i změny smluv stávajících zákazníků na kontrakty nové a výhodnější.

Hledání investic

I proto, že v rámci rostoucí konkurence klesají firmám marže, hledá Pražská plynárenská nová odbytiště. Zvažuje například nákupy – může se prý jednat o konkurenční firmu, nové zdroje či stanice na stlačený plyn (CNG). Právě na užití plynu v dopravě firma hodně sází, v současné době jedná o koupi hned několika projektů.

„Jestli je v Praze něco karcinogenního, tak je to polétavý prach a to CNG řeší. Elektromobilita možná také jednou přijde, ale stlačený plyn už tady je a je to hotové řešení,“ říká Janeček.

I proto se snaží již čtvrtým rokem přesvědčit pražský dopravní podnik, aby v hlavním městě podobně jako v mnoha krajích začaly autobusy na stlačený plyn jezdit. Zatím neúspěšně. „Nabízíme jim, že jim vybudujeme stanici. Pomohlo by to hromadné dopravě. Ale zatím v Praze nejezdí ani jeden autobus na CNG. Je to poměrně unikát,“ říká.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist