Plán na výstavbu skladu náhradních dílů značky Mercedes-Benz u obce Úžice ve středních Čechách má důležité razítko. Investiční záměr získal od Krajského úřadu Středočeského kraje souhlasné stanovisko EIA, které posuzuje vliv na životní prostředí. 

Německá automobilka Daimler, pod kterou Mercedes-Benz spadá, si tuto lokalitu pro své nové distribuční centrum vytipovala i díky blízkosti dálnice D8. Plánovaný sklad bude rozlohou asi dvakrát větší než distribuční centrum Amazonu v Praze-západ. Firma za jeho vybudování zaplatí několik miliard korun. 

Pozemky Daimleru nabídla developerská společnost CTP, která by chtěla distribuční centrum pro automobilku i stavět. Daimler podle informací Hospodářských novin zvažuje ještě lokalitu v Polsku, preferuje ale spíše středočeskou variantu. CTP oficiálně jméno investora nezmiňuje, ale v úředních dokumentech je uveden název Mercedes-Benz. 

"Projekt, jenž zajišťujeme pro jednoho z našich klientů, je stále ve stadiu přípravy, proto je v tuto chvíli předčasné komentovat další postup a budoucí kroky," sdělil HN Július Hájek, mluvčí CTP. Kladné stanovisko je podle něj výsledkem kvalitně odvedené práce inženýrů a projektantů, kteří vypracovali podklady a samotné navrhované řešení projektu. 

"Záměr bude plnit v celosvětové síti zařízení Mercedes-Benz funkci tzv. 'Hubu', tj. centrálního skladu," píše se v závazném stanovisku zveřejněném v úterý. "Objekt nebude plnit pouze funkci skladovou, ale bude sloužit i jako centrum realizace řídicích funkcí globální logistiky," stojí dále v dokumentu. V areálu by mělo pracovat 600 lidí.

Plánovaný sklad je rozšířením globální logistické sítě Daimleru, a nikoli jeho přemístěním z Německa do jiné země. "Postupně vytvoříme i akademické pozice," sdělila HN již dříve Evelyn Schwedesová z oddělení komunikace v koncernu Daimler.   

Proti stavbě měli připomínky zástupci okolních obcí, včetně občanských sdružení. Týkaly se hlavně dopravního zatížení, hluku z dopravy a také emisí.

V dřívějších dokumentech se jako termín zahájení výstavby skladového areálu včetně kancelářského zázemí uvádí letošní druhé čtvrtletí a dokončení o dva roky později. Zahájení stavby v letošním roce je ale podle zjištění HN nereálné. 

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist