Největší italská banka UniCredit se zajímá o spojení s francouzským konkurentem Société Générale. Informoval o tom na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Myšlenku spojení firem údajně již několik měsíců rozvíjí generální ředitel společnosti UniCredit, Francouz Jean-Pierre Mustier. Ten dříve pracoval jako šéf divize Société Générale pro investiční bankovnictví.
Pokud by se fúze uskutečnila, v Česku by tím vznikla nová největší finanční skupina a ze žebříčku podle objemu aktiv by odsunula dlouholetou jedničku, skupinu ČSOB.
Podle výsledků ke konci března by se aktiva dvou spojených subjektů – Komerční banky, ve které vlastí Société Générale většinový podíl, a UniCredit Bank pohybovala na úrovni 1,7 až 1,8 bilionu korun. Současná jednička trhu skupina ČSOB obhospodařuje majetek kolem 1,5 bilionu korun a dvojka trhu Česká spořitelna spravuje aktiva na úrovni 1,3 bilionu korun.
Součtem svých klientů by nový subjekt přesáhl dva miliony. Výrazně více klientů by sice nadále měly Česká spořitelna a ČSOB, ale po fúzi by se k nim nová společnost více přiblížila. Skupina České spořitelny evidovala ke konci března 4,6 milionu klientů a ČSOB jich měla skoro 3,7 milionu.
Spojení obou bankovních domů by zároveň mohlo ještě zvýraznit jejich pozici ve službách pro velké i menší firmy, ve které jsou Komerční banka a UniCredit na českém trhu už nyní silné. Označení největší banka by novému subjektu mohlo pomoct i k většímu růstu ve službách pro běžné klienty. Například UniCredit nemá v Česku penzijní společnost nebo stavební spořitelnu, a klienti by tak mohli využívat produkty Komerční banky.
"Takové sloučení by mělo smysl a je zřejmé, že generální ředitelé obou bank mají úzké vazby. Banky by mohly těžit ze vzájemných synergií. Obě mají silné postavení na domácím trhu, ale doplňují se také v zahraničí," řekl ředitel finančně-poradenské společnosti Chytrý Honza Nicolas Eich.
UniCredit má silnou pozici v Německu, Rakousku a ve střední Evropě, Société Générale zase v Rusku a v Africe. Jedinými silnými pozicemi Société Générale ve střední Evropě jsou česká Komerční banka a rumunská BRD. Český trh je pak jedním z mála, kde obě banky mají silnou pozici, dodal Eich.
Zdroje listu Financial Times upozornily, že banky zatím nejsou v souvislosti s možnou fúzí v žádném oficiálním kontaktu. Dodaly nicméně, že možnost spojení s italským konkurentem zkoumají také vedoucí představitelé Société Générale.
Společnost UniCredit se ke zprávě listu Financial Times odmítla vyjádřit. Société Générale však v e-mailu zaslaném agentuře Reuters popřela, že její vedení o možném spojení s firmou UniCredit diskutuje.
UniCredit se výrazně angažuje v zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. Na českém trhu začala působit v listopadu 2007, její česká pobočka vznikla spojením finančního ústavu HVB Bank a Živnostenské banky. Société Générale v České republice vlastní většinový podíl v Komerční bance.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist