Rostoucí obavy z eskalace globální obchodní války a pochybnosti o celkovém ocenění firmy se odrazily na poklesu tržní hodnoty čínského výrobce mobilních telefonů Xiaomi, který v pondělí vstoupil na burzu v Hongkongu.
Cena akcií Xiaomi uzavřela první obchodní den na 16,80 hongkongského dolaru za kus, tedy o zhruba procento pod cenou, za kterou firma na tamní burzu vstoupila. Ještě předtím se ale akcie musela vzpamatovat z poklesu šest procent během hodiny po začátku obchodování.
Vstup Xiaomi na burzu je bedlivě sledovanou událostí. Mohl by totiž naznačit, jak investoři přijmou další primární úpisy akcií (IPO) čínských firem, které hongkongská burza letos ještě chystá. Mezi ně patří správce aplikace pro objednávky jídel a rezervací lístků na kulturní akce Meituan-Dianping či největší globální provozovatel mobilních vysílacích věží China Tower. Obě tyto firmy hodlají prodejem svých akcií od investorů získat zhruba 14 miliard dolarů.
"Vzhledem k množství těchto firem a jejich očekáváním ohledně tržních hodnocení pro trh nebude snadné všechna tato IPO náležitě zpracovat," uvedl pro agenturu Reuters Hong Hao, hlavní akciový analytik v hongkongské makléřské firmě BOCOM International.
Vývoj akcií Xiaomi naznačuje, že další uchazeči o vstup na burzu "si budou muset pospíšit, chtějí-li dosáhnout slušných tržních ocenění," dodal Hong.
Nadto vyhlášení nových dovozních cel mezi Čínou a Spojenými státy minulý pátek, které mnozí vnímají jako start tvrdé fáze globální obchodní války, ochladilo zájem investorů o firmy, které za svůj dosavadní růst vděčí hlavně volnému světovému obchodu.
Napjaté vztahy mezi Pekingem a Washingtonem srazily minulý týden hodnotu hlavního hongkongského burzovního indexu Hang Seng na nejnižší úroveň od loňského podzimu.
Zakladatelé Xiaomi, který kvůli důrazu na design bývá přirovnáván k americkému Applu, doufali, že vstup na burzu jejich výrobce mobilních telefonů ocení až na 100 miliard dolarů. Nakonec IPO firmu ohodnotilo jen na 54 miliard dolarů. V úvodu pondělního obchodování na hongkongské burze klesl tento ukazatel dočasně na 50 miliard dolarů.
Společnost Xiaomi vznikla před osmi lety a do konce června patřila mezi pětici nejcennějších start‑upů podle žebříčku amerického deníku Wall Street Journal. Tito takzvaní "jednorožci" počítají své hodnoty v miliardách dolarů. Během posledního neveřejného prodeje podílů ve firmě, které proběhlo v roce 2014, ocenili investoři Xiaomi na 46 miliard dolarů. Současná burzovní hodnota firmy tak těmto vlastníkům zatím příliš radosti dělat nemůže.
Nicméně odchod Xiaomi z první pětky jednorožců uvolnil místo pro amerického výrobce vesmírných raket SpaceX podnikatele Elona Muska. Firma, kterou si investoři spolu s Muskem cení na 21 miliard dolarů, se do první pětice nejcennějších jednorožců dostává podruhé od svého vzniku před 16 lety.
Společnosti Meituan-Dianping patří na žebříčku WSJ s oceněním 30 miliard dolarů čtvrtá příčka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist