Google dostal od Evropské komise pokutu 4,3 miliardy eur za zneužívání dominantního postavení operačního systému Android pro mobilní zařízení. Ve čtvrtek to oznámila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Google musí nezákonných praktik zanechat nejpozději do 90 dní, jinak hrozí další sankce v podobě pokuty ve výši až pěti procent celosvětového průměrného denního obratu mateřské firmy Alphabet.

"Google využil Android k upevnění dominantní pozice svého internetového vyhledávače. Tyto praktiky omezily šanci konkurentů soutěžit v této oblasti na základě předností jejich produktů a přicházet s inovacemi. Evropským spotřebitelům tak upřely možnost těžit z účinné hospodářské soutěže v důležité oblasti mobilní komunikace," vysvětlila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Výše pokuty se rovná částce, kterou Nizozemsko každoročně přispívá do rozpočtu EU.

Komisařka připustila, že udělená pokuta je vysoká, ve srovnání s obratem, jakého firma dosahuje, ale podle ní nejde o nějak přemrštěnou částku. Podle agentury Reuters pokuta odpovídá příjmům mateřské firmy Googlu za více než dva týdny. "Chceme, aby Google změnil své chování, je nelegální a musí efektivním způsobem přestat. Nejde o nějakou morální věc. Máme trh, ten má svá pravidla a Google podle nich musí hrát stejně jako kdokoliv jiný," uvedla komisařka.

"Android pro každého vytvořil více možností, a nikoliv méně. Živý ekosystém, rychlé inovace a nižší ceny jsou klasickými znaky silné konkurence," uvedl v prohlášení pro média mluvčí Google Al Verney.

Vestagerová před novináři vypočetla tři konkrétní prohřešky firmy. Google od výrobců požadoval, aby na vyráběná zařízení předem instalovali aplikaci Google Search a prohlížeč Chrome jako podmínku udělení licence k využívání aplikace Play Store, tedy důležitého online obchodu s aplikacemi.

Google také podle komise platil některým velkým výrobcům a provozovatelům mobilních sítí pod podmínkou, že tyto společnosti na svých zařízeních předem instalují výhradně aplikaci Google Search a nedovolil výrobcům, kteří chtěli předem instalovat aplikace Google, aby prodali jediné chytré mobilní zařízení běžící na alternativní vývojové větvi otevřeného softwaru Android, které nebyly Googlem schváleny.

Google se v předchozích vyjádřeních hájil tím, že Android je podle všech měřítek nejotevřenější, nejflexibilnější a nejrozmanitější mobilní platforma na světě. Navzdory existenci vlastních služeb, jako je Google Music nebo Google Play Movies & TV, se na Androidu prosadily služby jako Spotify nebo Netflix. Multimediální služby ale nejsou tak úzce provázané s operačním systémem jako právě vyhledávání nebo webový prohlížeč.

"Rychlé tempo inovací, široký výběr a klesající ceny jsou charakteristickými znaky ostré konkurence a Android je všechny umožnil. Dnešní rozhodnutí tleská Androidu a zároveň odmítá obchodní model, který umožňuje jeho existenci," reagoval šéf Googlu Sundar Pichai.

Google, který je divizí společnosti Alphabet, dostal od EK za zneužití dominantního postavení na trhu již koncem loňského června pokutu 2,42 miliardy eur (zhruba 63 miliard korun). Tato pokuta se týkala obvinění z dubna 2015, podle kterého Google ve výsledcích internetového vyhledávání systematicky zvýhodňoval vlastní produkt umožňující srovnávání nákupních nabídek.

Pokuty udělené Evropskou komisí za nekalé soutěžní jednání

2,93 miliardy eur 
Kartel výrobců nákladních tahačů (DAF, Daimler, Iveco, MAN, Volvo/Renault) za dohody o cenách platné 14 let. Nejvyšší částku, jednu miliardu z celkové výše pokuty, musel zaplatit Daimler.

2,42 miliardy eur 
Google za zneužití dominantního postavení ve vyhledávání a zvýhodňovaní vlastní služby Nákupy Google.

2 miliardy eur 
Microsoft dostal od EK hned několik pokut v celkové výši kolem dvou miliard dolarů. Nejvyšší jednotlivá částka dosáhla 860 milionů eur – Microsoft ji dostal za to, že po udělení pokuty ve výši 497 milionů eur nepřestal s nekalými praktikami.

1,47 miliardy eur 
Výrobci televizorů Philips, LG a Samsung dostali pokutu za deset let porušování zákonů na ochranu tržního prostředí v oblasti klasických CRT televizorů.

1,35 miliardy eur 
Výrobci skel pro automobilový průmysl Asahi, Pilkington, Saint-Gobain a Soliver pět let koordinovali ceny svých produktů. Největší část pokuty, 880 milionů eur, zaplatila společnost Saint-Gobain z Francie.

1,06 miliardy eur 
Druhou nejvyšší jednorázovou pokutu mezi technologickými firmami dostal Intel za snahu (velmi úspěšnou) vytěsnit z trhu konkurenčního výrobce čipů AMD. Intel dával v letech 2002 až 2007 výrobcům počítačů, kteří brali čipy pouze od něj, výrazné slevy.

997 milionů eur 
V případě třetí největší "technologické" pokuty od EK byl "obětí" paradoxně Intel. Pokutu dostal výrobce mobilních čipsetů Qualcomm za to, že s Applem uzavřel exkluzivní dohodu, která vylučovala nákup bezdrátových modemů od jiných dodavatelů, jako je Intel.

110 milionů eur 
Pro srovnání velmi nízkou pokutu od Evropské komise dostal Facebook za uvedení zavádějících informací při schvalování akvizice společnosti WhatsApp. Nízkou částku firma zaplatila díky spolupráci s vyšetřovateli na objasnění údajně neúmyslného pochybení. Řádově vyšší pokuty Facebooku hrozí, alespoň teoreticky, v souvislosti s novou legislativou spojenou s ochranou soukromí uživatelů v evropských zemích.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist