Společnost Shell Czech Republic, která provozuje v Česku síť čerpacích stanic, zvýšila loni meziročně čistý zisk o 12,7 procenta na 360,6 milionu korun. Tržby stouply meziročně o 13,8 procenta na 18,8 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve sbírce listin. Podle firmy se v hospodářských výsledcích pozitivně odrazila rostoucí tuzemská ekonomika, která mimo jiné způsobila větší spotřebu nafty.

"Stabilní síť 175 čerpacích stanic Shell po celé České republice prokázala v roce 2017 svůj růstový potenciál, když se podařilo mírně navýšit jak celkový objem prodaných pohonných hmot včetně pokračujícího růstu podílu prémiových paliv Shell V-Power, tak celkový obrat v nabídce obchodů na čerpacích stanicích," uvedl ve zprávě předseda představenstva společnosti Pavel Los.

Připomněl, že Shell předloni na podzim ve spolupráci se společností Mastercard přinesl do ČR jako první možnost platby mobilním telefonem nebo tabletem za pohonné hmoty u tankovacího stojanu. "V červnu loňského roku jsme představili rozšíření služby o možnost platit mobilem za služby mycí linky. Čerpací stanice Shell ve Výstavní ulici v Praze 4 se stala první z více než 44 000 stanic Shell po celém světě, kde bylo možné tento inovativní způsob platby využít," dodal Los.

V počtu čerpacích stanic v Česku zaujímá Shell čtvrté místo. Nejvíce pump, téměř 404, má Benzina patřící petrochemickému holdingu Unipetrol, druhá skupina MOL disponuje 306 stanicemi. Více stanic než Shell má ještě EuroOil státního distributora paliv Čepro – 199. Shell i v roce 2017 dodával prostřednictvím svého oddělení Shell Aviation letecké palivo pro letiště v Brně a Ostravě.

Shell Czech Republic zastupuje v ČR obchodní zájmy britsko-nizozemské ropné společnosti Royal Dutch Shell. Shell je skupinou energetických a petrochemických společností, která má přibližně 94 000 zaměstnanců ve více než 70 zemích světa.

Podle údajů ministerstva průmyslu bylo ke konci loňského roku v Česku 3940 veřejných čerpacích stanic. Ve srovnání s okolními státy vychází Česko jako pumpařská velmoc. Dlouhodobě vede v ukazatelích počtu obyvatel na jednu veřejnou čerpací stanici nebo v četnosti pump na dálnicích.