Hospodářské výsledky energetické společnosti ČEZ spadly v prvním pololetí letošního roku zřejmě na pomyslné dno. V úterý to řekl finanční ředitel firmy Martin Novák. Do budoucna podle něj hospodaření společnosti vylepší mimo jiné růst velkoobchodních cen elektřiny, které mají vliv na to, za kolik ČEZ vyrobenou elektřinu prodá.

Například cena elektřiny na pražské energetické burze pro rok 2019, na které se obchodníci nyní nejvíce zásobí, teď činí asi 46 eur (1180 Kč) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je více než poloviční.

Novák uvedl, že k předpokládanému růstu výsledků přispějí i další faktory, více než v nadcházejících čtvrtletích letošního roku bude podle něj nárůst zřejmý v příštím roce a v roce 2020. "Je to několik faktorů, samozřejmě cena tomu významně přispívá. Pak jsou tady akvizice obnovitelných zdrojů hlavně v západní Evropě, kde se nám daří získávat nové projekty, které už dodávají EBITDA (provozní zisk). A pak je to samozřejmě rozvoj našeho ESCO byznysu (byznys energetických služeb), jak v Česku, tak v zahraničí," dodal Novák.

ČEZ v úterý oznámil, že jeho čistý zisk klesl v pololetí meziročně o 54 procent na 7,7 miliardy korun. Důvodem jsou jednorázové výnosy v loňském roce téměř sedm miliard korun, zejména prodej akcií MOL. Tržby klesly v pololetí o 14 procent na 86,3 miliardy korun. Výsledky zaostaly za odhady analytiků.

"Současný celosvětový růst cen energií a elektřiny se zatím nepromítl do hospodaření ČEZ adekvátně. Je to dáno zajišťovací strategií, v rámci které ČEZ postupně prodává silovou elektřinu na tři až pět let dopředu. Díky předprodejům z předchozích období tak měla společnost například ke konci loňského října prodáno na rok 2018 přes 80 procent elektřiny ze svých výrobních zdrojů," uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda.

V hospodaření firmy se tak podle něj stále projevuje dlouhodobě klesající trend tržních cen elektřiny, trvající od roku 2011 až do začátku roku 2016. "Tento nepříznivý vliv však v letech 2019 a zejména 2020 vymizí," potvrdil Kovanda Novákův výhled.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.