Ropné bohatství zemí bývalého Sovětského svazu přitahuje mnoho investorů, včetně podnikatelů Karla Komárka mladšího a Daniela Křetínského. Jejich zájem o fosilní paliva na Ukrajině a v Rusku dokazuje, že postsovětský energetický sektor je i přes svá rizika mezi některými českými miliardáři stále vyhledávaným zdrojem potenciálně velmi vysokých výdělků.
V případě PPF Petra Kellnera byl obchod s akciemi ruského plynařského gigantu Gazprom prvním významným krokem na cestě k bilionovému majetku. Pokud ale jde o Křetínského holding EPH a Komárkovu investiční skupinu KKCG, jsou ukrajinské a ruské nerostné suroviny cestou k dalšímu zhodnocení již dříve vydělaných peněz.
Podle žebříčku magazínu Forbes je Karel Komárek mladší v současnosti třetím nejbohatším Čechem. Nad všemi ostatními tuzemskými miliardáři má ale zatím v jednom navrch. Díky své vlajkové společnosti Moravské naftové doly je totiž největším těžařem plynu a ropy v českém byznysu. Na jeho místo se však nyní tlačí pátý nejbohatší Čech Daniel Křetínský. Jeho slovenská společnost Nafta z holdingu EPH usiluje o rozšíření těžby zemního plynu na Ukrajině. Nafta už od roku 2016 působí na západě země, nyní má nakročeno k získání práv na dobývání zemního plynu z břidlic i tradičním způsobem také na východě Ukrajiny na juzovském nalezišti v oblasti Donbas.
Co se dočtete dál
- Proč se Křetínský rozhodl investovat na neklidné Ukrajině?
- Proč je investice pro Křetínského otázkou prestiže?
- Dožene Daniel Křetínský podnikatele Karla Komárka?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.