Kopřivnická automobilka Tatra Trucks podepsala s partnerskou společností Che-pej Čchang-čeng Automotive Manufacturing smlouvu o licenční výrobě těžkých nákladních vozidel Tatra v Číně. Čínský výrobce by měl produkovat stovky vozidel ročně. V tiskové zprávě to v pondělí oznámil mluvčí automobilky Andrej Čírtek.

"V kopřivnické automobilce se v současnosti připravují první CKD sady, ze kterých bude čínský výrobce na podzim v první fázi montovat kompletní vozidla. Později přejde na výrobu vlastních těžkých nákladních vozidel na podvozku Tatra," uvedl Čírtek.

Podpis smlouvy je podle něj významným milníkem jak pro Tatru, tak pro čínskou stranu. Smlouva navazuje na předchozí spolupráci s čínskou stranou, která trvala do konce minulého desetiletí.

"Podnik Che-pej Čchang-čeng je v našem regionu významným výrobcem vozidel s dlouholetou tradicí. Před časem se dostal do potíží, ale vedení města Sing-tchaj a provincie Che-pej se za pomoci domácí automobilky Tung-feng podařilo koupit velkou část původního závodu a založit novou společnost," uvedl Wang Chuej-jung, primátor města Sing-tchaj.

Generální ředitel a místopředseda představenstva Tatry Radek Strouhal uvedl, že spolupráce s čínskou firmou je pro kopřivnickou automobilku velmi zajímavá nejen z obchodního hlediska, ale také z hlediska expanze značky a dlouhodobého působení na perspektivním čínském trhu. "Pro nás je velmi důležité, že jsme našli partnera se zárukami, který je připraven do vzájemné spolupráce investovat nejen své kapacity a úsilí, ale též nemalé finanční prostředky," uvedl Strouhal.

Vybrané důležité díly bude do Číny vždy dodávat kopřivnická Tatra. Některé postupně vytipované části a konstrukční celky se ale budou v budoucnu vyrábět na místě. "Pro rozjezd výroby dodáme celá vozidla v takzvaných CKD sadách. V další fázi však již bude čínský partner pracovat s kabinami, motory a převodovkami místní provenience od firmy Tung-feng," uvedl technický ředitel a místopředseda představenstva Tatry Radomír Smolka.

Tatra vyrábí kromě standardizovaných modelových řad i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. V roce 2017 automobilka vyprodukovala 1481 automobilů, což bylo o 155 (11,7 procenta) více než v roce 2016. Osmdesát procent produkce automobilky jde na export.

Tatra Trucks má zhruba 1200 zaměstnanců, dalších více než 600 lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie. Vlastníky společnosti jsou čeští podnikatelé Jaroslav Strnad s podílem 65 procent a René Matera s podílem 35 procent. Tatru získali v roce 2013 v dražbě.