Kladenská huť Poldi byla ve čtvrtek na třetí pokus vydražena za 256 milionů korun. Vítězem dražby je podle insolvenčního správce společnost Elaria Group. Neznámá firma byla založena letos v dubnu. Předchozí dva pokusy o prodej skončily neúspěchem, vydražitelé ve stanovené lhůtě nezaplatili. Podnik, který je jen částí někdejšího rozsáhlého koncernu, je od loňského prosince v konkurzu. Výroba stojí a zaměstnanci dostali výpovědi.

V dražbě svedli souboj dva uchazeči. Vítěze zastupovala žena hovořící s ruským přízvukem, která měla problém s českými číslovkami. Licitátor ji musel upozornit, že je částku potřeba vyslovit srozumitelně. "Ze zákona částka musí být v korunách a musí být řečena česky," uvedl Josef Machů z dražební společnosti Prokonzulta. Kdyby toho účastnice nebyla schopna, musela by mít překladatele, což ale nakonec nebylo nutné.

Žena novinářům nechtěla říct, koho zastupuje, ani jaké jsou plány firmy. Podle obchodního rejstříku má Elaria Group jako předmět podnikání pronájem nemovitostí, správu vlastního majetku a výrobu, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Jednatelem je sedmdesátiletý muž z Prahy. Společnost má sídlo v moderní administrativní budově v Praze 4. Jde však jen o virtuální kancelář spravovanou firmou Smart Office & Companies, která se zabývá poskytováním prestižních sídel pro firmy a prodejem předzaložených společností. V recepci budovy má Elaria Group jen malou vizitku na velké tabuli s přehledem klientů správcovské společnosti.

Druhým uchazečem o Poldi byl zástupce firmy Opimo Trade z Velké Polomi, který se účastnil i předchozích dvou dražeb. Ani on nechtěl o záměrech své společnosti nic říci s poukazem, že neuspěl.

Insolvenční správce Adam Sigmund uvítal dosažení ceny, jež převýšila hodnotu určenou znalcem. Připomněl, že lhůta pro zaplacení končí 1. října.

"Doufáme, že tentokrát nedojde ke zmaření," řekl. Zástupce odborů Jozef Kónya podotkl, že dražba je úspěšná až tehdy, kdy se složí celá částka. Vydražitele prý nezná. "Absolutně nevím, o koho jde, ale to jsme nevěděli ani u prvních dvou dražeb," uvedl. Naděje však umírá poslední a věří, že s případným obnovením výroby by se původní zaměstnanci vrátili.

"My jsme s Poldovkou svázáni opravdu bytostně, protože jsme tam vyrostli, vyučili se a strávili jsme tam celý život," dodal. Dražbu si nenechal ujít ani Jiří Šimsa, který v Poldi pracoval jako valcíř a po odchodu z podniku zůstal v oboru. "Už aby to klaplo. Firma známá po celém světě a takhle se to táhne," neskrýval rozladění z neúspěšných pokusů.

Poldi a Poldi Trade byly poprvé vydraženy letos v dubnu za 261 milionů, vítězná firma Compagnia del mediterraneo Steel založená krátce před dražbou ale včas nezaplatila. Podobná situace se opakovala po červnové dražbě, v níž uspěl podnikatel Jindřich Vlček s firmou Warhols Hold. Částku 251 milionů ve stanovené lhůtě také neuhradil. Dražitelé vždy složili jistinu 17 milionů, v předchozích dvou případech se z ní uhradily náklady dražby v řádech jednotek milionů a zbytek byl firmám vrácen.

Po případném třetím neúspěšném pokusu o běžné vydražení bude následovat přísnější exekuční dražba. Sigmund uvedl, že má už toto řešení schválené od věřitelů. "Jsou tam mnohem silnější mechanismy, kterými se dá bránit maření dražby, jsou tam mnohem vyšší sankce," připomněl.

Podle obchodního rejstříku Poldi dosud patří skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. Fungování před lety začaly komplikovat dluhy, například dodavatelům materiálů, energií a dalším, které dosáhly stovek milionů korun. Loni byl provoz podniku většinou zastavený. Soud povolil reorganizaci, vedení se ale nepodařilo splnit podmínky. V Poldi dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. V Poldi a Poldi Trade ještě donedávna pracovalo 150 lidí.