Letos poprvé klesne počet zaměstnanců, které společnost Amazon plánuje přijmout pro svá centra v USA během období vánočního shonu. Může za to zvyšující se podíl práce, kterou zastanou roboti. Počty nově přijatých zaměstnanců by se podle tohoto trendu mohly v budoucnu snižovat i nadále, uvedl server Quartz.

Loni nabral Amazon o 20 tisíc více sezonních brigádníků než letos. Ačkoliv je číslo pořád poměrně vysoké - nových brigádníků přibude 100 tisíc - je to poprvé od roku 2012, kdy se jejich počet snížil. Do té doby, s výjimkou loňska, kdy stagnoval, každoročně narůstal o desetitisíce.

Analytik Mark May vidí přímou souvislost mezi počtem brigádníků a mírou automatizace. "Vidíme nárůst podílu práce robotů ve výdejních centrech (Amazonu) a ten koresponduje s nižším počtem zaměstnanců, které společnost nabírá o svátcích," uvedl pro televizi CNBC May.

Před šesti lety koupil Amazon společnost Kiva Systems. Investice 775 milionů dolarů pomohla významně urychlit výdej zboží ze skladů. Zatímco lidskému zaměstnanci zabere proces třídění, balení a odbavení balíku něco kolem jedné hodiny, oranžový robot Kiva to zvládne za patnáct minut. Navíc také zabírá méně místa, což znamená, že je ve skladových halách více prostoru pro police, a tím pádem i pro zboží.

I přes vysokou počáteční investici se automatizace procesů Amazonu vyplatila. Podle odhadu Deutsche Bank díky ní  společnost ušetřila 880 milionů dolarů. To se projevilo také na výplatních páskách stávajících zaměstnanců ve Spojených státech. Od počátku letošního října stoupla jejich minimální mzda na 15 dolarů za hodinu. České republiky se toto navyšování platů nedotklo, mzdy se tady totiž zvyšovaly už v září.

Společnost Amazon odmítá, že by kvůli robotům nevznikala nová pracovní místa. "Automatizace nebrání vzniku nových míst. Naopak zvyšuje produktivitu a v některých případech i poptávku, která zas vytváří nová pracovní místa. Jsme nadšení z toho, že navyšujeme množství použité technologie zároveň s pracovní silou," vysvětlila mluvčí Amazonu Ashley Robinsonová a dodala, že se společnost od minulých Vánoc soustředila hlavně na nábor stálých zaměstnanců.