Pražský hotel Intercontinental koupí česká investiční společnost R2G miliardáře Oldřicha Šlemra. Podle informací HN za částku 225 milionů eur (5,8 miliardy korun). Hotel v centru Prahy kupuje R2G od slovenské skupiny Best Hotel Properties, v níž má podíl česko-slovenská investiční skupina J&T a americká firma Westmont.

Společnost R2G Heritage, která Intercontinental ovládne, vznikla pod hlavičkou R2G právě pro tento účel. Podílníci R2G jsou rodiny někdejšího spolumajitele České gumárenské společnosti Oldřicha Šlemra a spoluzakladatelé Avastu Pavel Baudiš a Eduard Kučera. 

Transakce má být vypořádána příští rok v lednu a je historicky největším obchodem v oblasti hotelnictví v České republice a v celém středoevropském regionu, uvádí společnost R2G. Podle dřívějších spekulací měla mít o Intercontinental zájem také čínská společnost CEFC. "Pokud se ukáží na trhu podobné příležitosti spojené s ikonickými nemovitostmi, bude nás to zajímat," poznamenává Jakub Dyba, ředitel přímých investic R2G.

"Hotel Intercontinental je pro nás dlouhodobou investiční příležitostí. Jsme rádi, že tento významný pražský objekt, který je součástí českého kulturního dědictví, budeme mít příležitost spravovat a dále ho v budoucnosti rozvíjet tak, jak odpovídá jeho tradici a pověsti," uvedl Dyba.

Celkem letos už rodiny podílníků R2G - Šlemrovi, Baudišovi a Kučerovi proinvestovaly přes 15 miliard korun. Po ovládnutí znojemské textilky Pegas Nonwovens loni šlo letos o koupi americké konkurence First Quality za zhruba 500 milionů dolarů (přes 10 miliard korun).

Hotel Intercontinental se stavěl v letech 1968 až 1974. Nachází se v něm prý 372 pokojů a 14 konferenčních místností. Mezi hosty hotelu byli v minulosti například někdejší tajemník OSN Kofi Annan nebo prezident USA George Bush starší.

K největším transakcím v oblasti hotelnictví patří koupě hotelu Sofitel Budapest Chain Bridge společností Starwood Capital (75 milionů eur) a koupě hotelu Sheraton Prague norskou firmou Wenaasgruppen (42,5 milionu eur). K významným obchodům patří rovněž koupě Cukrovarnického paláce v Praze rakouskou společností UBM za účelem přestavby na lifestylový hotel.