Agentura Bloomberg vydala index, v němž na základě analýzy desítky kritérií vyhodnotí míru inovativnosti jednotlivých světových ekonomik. První místo v žebříčku obsadila Jižní Korea, je tedy nejinovativnější zemí světa pro rok 2019. Hned za ní se umístilo Německo, které si oproti minulému roku polepšilo o dvě příčky. Třetí je pak Finsko s postupem o čtyři pozice.

Index sedmým rokem analyzuje sedm hlavních faktorů, jimiž jsou výdaje na výzkum a vývoj, výrobní přidaná hodnota, produktivita obyvatel, počet tuzemských high-tech společností, zájem o terciární vzdělávání, koncentrace vědeckých pracovníků podílejících se na výzkumu a vývoji a patentová činnost.

Sousední Německo se celkovým skóre téměř vyrovnalo vítězné Jižní Koreji. Růst největší evropské ekonomiky by však měl být pouze dočasný. Na vině jsou podle hlavního ekonoma Bayerische Landesbank Juergena Michelse nedostatek kvalifikovaných pracovníků a změny v migrační politice, píše Bloomberg.

Česko se v hodnocení meziročně zlepšilo a posunulo se o tři místa na 25. pozici. V porovnání s ostatními státy střední Evropy, tedy Německem, Rakouskem, Polskem nebo Slovenskem, jde o vůbec největší zlepšení v rámci indexu.

Česko zaujalo ze všech hodnocených států šestou příčku v hodnocení výrobní přidané hodnoty, což je tržní přidaná hodnota firem (rozdíl mezi tržní cenou firmy a investovanými prostředky vloženými do firmy či dluhy) v poměru k HDP. Lepší v tomto faktoru byly už jen Irsko, Jižní Korea, Německo, Švýcarsko a Singapur. 

Polsko se celkově umístilo o tři příčky výše než Česko, avšak o více než deset příček zaostává v otázce výdajů na výzkum a vývoj, produktivitě obyvatel, koncentraci vědeckých pracovníků i patentové činnosti. Česká ekonomika ho tedy překonala celkem v pěti sledovaných faktorech. 

Nejhůře Česko dopadlo v posuzování zájmu o terciární vzdělávání (38. místo) a hustotě tuzemských high-tech společností (47. místo), kde se zohledňují letectví a obrana, biotechnologie nebo společnosti vyrábějící energii z obnovitelných zdrojů.

Nejhoršími z hodnocených ekonomik jsou Tunisko a Ukrajina. Bloomberg pro index zkoumala více než 200 ekonomik, z nichž pouhých 95 mělo přístupná data pro hodnocení alespoň šesti ze sedmi zmíněných faktorů. Zveřejnila pak 60 nejlepších.

16 procent českých firem využívá průmyslové roboty

Průmyslové roboty v Česku využívá 16 procent firem ve zpracovatelském průmyslu. Mezi velkými podniky nad 250 zaměstnanců je robotizovaných 53 procent společností, ale jen šest procent malých firem. Na úterní tiskové konferenci to uvedla Kamila Burešová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.

Největší zastoupení mají roboti mezi automobilkami. Využívá je 43 procent výrobců. V metalurgii nebo gumárenském a plastovém průmyslu mají podíl okolo jedné třetiny.

3D tisk využívaly předloni čtyři procenta firem. Nejčastěji se technologie uplatnila v elektronickém a automobilovém průmyslu. Placené cloudové služby využívá více než čtvrtina tuzemských firem a téměř polovina velkých. Analýze velkých dat se věnuje osm procent firem.

Nejinovativnější země světa podle agentury Bloomberg

2019 2018 Změna Ekonomika
1. 1. 0 Jižní Korea
2. 4. +2 Německo
3. 7. +4 Finsko
4. 5. +1 Švýcarsko
5. 10. +5 Izrael
6. 3. -3 Singapur
7. 2. -5 Švédsko
8. 11. +3 USA
9. 6. -3 Japonsko
10. 9. -1 Francie
11. 8. -3 Dánsko
12. 12. 0 Rakousko
    ...  
16. 19. +3 Čína
17. 15. -2 Norsko
18. 17. -1 Spojené království
    ...  
22. 21. -1 Polsko
    ...  
25. 28. +3 Česko
    ...  
39. 38. -1 Slovensko
    ...  
58. - - Chile
59. - - Mexiko
60. - - Vietnam