Islandská nízkonákladová letecká společnost Wow Air ve čtvrtek oznámila, že končí. Jde už o dvanáctý krach evropské aerolinky za poslední rok. Přepravci, který se dlouhodobě potýkal s nedostatkem peněz, se nepodařilo najít investora.

Aerolinka, která vlastní jedenáct letadel, už na začátku týdne zrušila některé lety. Vedení firmy jednalo o záchraně se společností Indigo Partners nebo Icelandair Group. Oba podniky však o investici ztratily zájem.

Krach Wow Air se dotkne desítek tisíc cestujících. Aerolinka provozovala linky mezi Islandem a Evropou. Její letadla létala také do Kanady nebo Spojených států. Společnost vznikla před sedmi lety, zaměstnávala zhruba tisíc lidí a v loňském roce přepravila 3,5 milionu pasažérů.

V Evropě se v poslední době dostala do problémů řada dalších nízkonákladových aerolinek. Důvodem je zejména klesající cena letenek. Například v únoru se do insolvence dostala německá společnost Germania, v roce 2017 pak zkrachovaly jiné německé aerolinky Air Berlin. Za poslední rok skončily také belgické aerolinky VLM nebo norská společnost Primera Air. 

"Svědčí to o tom, že nízkonákladové společnosti udělaly chybu, když se pustily do prudké expanze. Výsledkem je nadbytek sedadel na kratších spojích," citovala dříve agentura Reuters z komentáře investiční skupiny AJ Bell.

Nedaří se ani největšímu nízkonákladovému dopravci v Evropě, společnosti Ryanair. Irská firma vykázala v třetím kvartálu finančního roku, který skončil loni v prosinci, čistou ztrátu 19,6 milionu eur. Ve stejném období o rok dříve přitom Ryanair vydělal 106 milionů eur.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru