Americký výrobce elektrických aut Tesla snížil cenu svého masově vyráběného Modelu 3, luxusnější Model S a Model X naopak podraží.

Model 3 zlevní na 30 315 dolarů (asi 690 tisíc korun) ze 32 225 dolarů (téměř 733 tisíc korun), uvedla v úterý firma na svých webových stránkách. Za nejdražší vůz firmy Model X zákazník nově zaplatí 75 315 dolarů namísto 71 325 dolarů. Model S bude nově nabízen za 70 115, dříve stál 65 125 dolarů.

Ceny, které uvádí Tesla na svých stránkách, zahrnují maximální výši pobídky USA na nákup elektromobilu a úspory za palivo.

Reálná cena Modelu 3 je tak ještě o 8 675 dolarů (necelých 200 tisíc korun) vyšší. U Modelu X musejí zákazníci připočítat ještě 9 675 dolarů a u Modelu S 9 875.

Tesla začátkem měsíce oznámila, že ve druhém čtvrtletí dodala na trh rekordní počet aut. Zákazníkům předala 95 200 aut, což je o 51 procent více než v předchozím kvartálu. Tesle se tak podařilo překonat dosavadní rekord z posledního čtvrtletí loňského roku, kdy na trh dodala 90 700 elektromobilů. 

Právě Model 3 se na celkových dodávkách v období od dubna do června podílel 80 procenty. Výsledek výrazně předčil odhady analytiků. Akcie Tesly, kterým se letos zatím příliš nedařilo, tak v reakci zpevnily zhruba o osm procent. Firma navíc očekává, že ve třetím čtvrtletí dodávky porostou dál. Letos chce firma dodat na trh 360 až 400 tisíc svých elektromobilů.

Musk se snaží přesvědčit investory, že poptávka po vozech Tesla zůstává vysoká a že firma je schopna dodávat je zákazníkům na celém světě efektivně a rychle. Firmě v prvním čtvrtletí klesl odbyt o 31 procent a vykázala ztrátu 702 milionů dolarů (15,8 miliardy korun). Během června se akcie firmy ocitly na nejnižší hodnotě za dva a půl roku.

Tesla na svém webu uvedla, že snižuje cenu Modelu 3 i v Číně, která je největším trhem s elektromobily na světě.

V Šanghaji staví továrnu, kde plánuje výrobu Modelu 3, napsala agentura Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist