Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním druhém čtvrtletí vzrostly meziročně tržby zhruba o desetinu na 34,1 miliardy korun. Provozní zisk činil 1,8 miliardy, podle firmy je srovnatelný s loňskem. Unipetrol to v pátek uvedl v tiskové zprávě. V prvním čtvrtletí byl holding ve ztrátě. Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů.

Ekonomická situace nebyla podle firmy ve druhém čtvrtletí příznivá. "V rafinérské i petrochemické části jsme navíc realizovali řadu investičních a údržbářských projektů, které ovlivnily náš produkční výkon," sdělil generální ředitel Unipetrolu Tomasz Wiatrak. "Přesto jsou naše výsledky lepší než v prvním čtvrtletí a po odečtení platby od pojistitelů za mimořádnou událost v Litvínově z roku 2015, zaúčtované ve druhém čtvrtletí minulého roku, je náš provozní zisk v meziročním ohledu srovnatelný," doplnil.

Objem zpracované ropy činil za druhé čtvrtletí 1,9 milionu tun. Prodeje dosáhly u rafinérských produktů 1,67 milionu tun a u petrochemických produktů 409 tisíc tun.

Investice holdingu ve druhém čtvrtletí činily 1,6 miliardy korun. Podle Unipetrolu směřují hlavně do modernizace a ekologizace výroby a do výzkumu a vývoje například obnovitelných zdrojů a biopaliv.

V maloobchodě Unipetrol investoval do modernizace a rozšíření čerpacích stanic Benzina v Česku a také do rozvoje činnosti na Slovensku. "Občerstvení Stop Cafe je již dostupné na 282 stanicích ze současných 413 čerpacích stanic. A zatímco v Česku pokračujeme v upevňování vedoucí pozice, otevřením první čerpací stanice v Malackách na Slovensku jsme zahájili naši činnost na mezinárodní úrovni," uvedl Wiatrak.

V prvním čtvrtletí letošního roku se Unipetrol propadl do ztráty 65 milionů korun, zatímco loni vykázal ve stejném období čistý zisk 322 milionů. Výnosy naopak v prvním kvartále meziročně vzrostly o šest procent na 28,9 miliardy. Objem zpracované ropy činil 1,8 milionu tun.

Do skupiny Unipetrol spadají rafinerie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, firma Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická Spolana, výzkumná centra v Litvínově a Brně nebo síť čerpacích stanic Benzina. Holding zaměstnává přes 4800 lidí.

Od roku 2005 je Unipetrol součástí polské skupiny PKN Orlen, která je od loňska jediným vlastníkem firmy. Vytěsnění zbylých minoritních akcionářů schválila valná hromada Unipetrolu v srpnu 2018. Cílem skupiny PKN Orlen bylo stažení akcií Unipetrolu z pražské burzy.

PKN Orlen čtvrtletní zisk téměř zdvojnásobil

Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen vykázala ve druhém čtvrtletí čistý zisk 1,6 miliardy zlotých (9,6 miliardy korun). Firma to uvedla ve svém pátečním sdělení. Proti zisku 849 milionům zlotých v předchozím kvartálu je to nárůst skoro na dvojnásobek.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že firma zvýší zisk pouze na 1,21 miliardy zlotých. Ve stejnému období loňského roku zisk činil 1,74 miliardy zlotých.

Také za celé pololetí byl čistý zisk vyšší, než odhadovali analytici. Činil 2,45 miliardy zlotých proti očekávaným 2,06 miliardy zlotých. Před rokem ale PKN Orlen ve stejném období vykázal zisk vyšší, a to 2,8 miliardy zlotých.

Díky snaze o diverzifikaci zdrojů firmu výrazně nepoškodilo přechodné zastavení dodávek suroviny ropovodem Družba. Přeprava ropy tímto potrubím byla kvůli znečištění odstavena značnou část druhého čtvrtletí. Potíže zasáhly i Českou republiku.

Na páteční tiskové konferenci jeden ze zástupců PKN Orlen podle agentury Reuters nicméně uvedl, že kvalita dodávané ruské ropy se zhoršuje obecně. "Horší se to, ale stále ještě se dá zpracovávat," řekl.

Začátkem měsíce podal PKN Orlen u Evropské komise žádost o schválení plánovaného převzetí konkurenční rafinerie Grupa Lotos.

Tržby firmy se ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšily na 29,23 miliardy zlotých z 26,7 miliardy. Analytici v průzkumu agentury Reuters odhadovali tržby 28,37 miliardy zlotých.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru