Společnost ArcelorMittal, která je největším výrobcem oceli na světě, má za druhé čtvrtletí ztrátu 447 milionů dolarů (10,4 miliardy korun). Důvodem je pokles cen a nutnost rozsáhlých odpisů, uvedla ve čtvrtek firma. Před rokem ještě hospodařila se ziskem téměř 1,9 miliardy dolarů. Podnik také mírně zhoršil odhad letošního růstu globální poptávky po oceli.

Čtvrtletní tržby společnosti, která se na globální produkci oceli podílí zhruba šesti procenty, klesly o téměř čtyři procenta na 19,3 miliardy dolarů (450 miliard korun). Firma nyní předpokládá, že celosvětová spotřeba oceli se v letošním roce zvýší o 0,5 až 1,5 procenta, zatímco dříve podnik letošní růst odhadoval na jedno až 1,5 procenta.

V Evropě ArcelorMittal očekává pokles spotřeby o jedno až dvě procenta. Na výrobce oceli v Evropě má negativní dopady útlum ve zpracovatelském sektoru, za kterým stojí mimo jiné slabší poptávka na evropském automobilovém trhu. Pro ArcelorMittal a řadu jeho konkurentů je automobilový průmysl druhým největším zákazníkem po stavebním sektoru, uvedla agentura Reuters.

Související

ArcelorMittal nedávno dokončil prodej své ostravské huti ArcelorMittal Ostrava, kterou získala společnost Liberty Steel. Huť, která vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, následně změnila název na Liberty Ostrava.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru