Železniční a autobusový dopravce Leo Express přepravil v prvním pololetí letošního roku 1,25 milionu cestujících, meziročně zhruba o půl milionu více. Obrat společnosti činil téměř půl miliardy korun, což je meziroční nárůst asi o 185 milionů korun. Do konce roku chce soukromý dopravce přepravit přes dva miliony lidí a obrat navýšit na miliardu korun. Ve čtvrtek o tom informoval Leo Express v tiskové zprávě. Růst hlásí i další tuzemští dopravci.

Za celý rok 2018 Leo Express, do jehož skupiny vedle tuzemského dopravce patří i jeho zahraniční divize, vykázal obrat 800 milionů korun. Letos v pololetí se tak obrat společnosti dostal za polovinu této částky.

Tržby i přeprava by podle společnosti měly dále stoupat i v dalších měsících. "Do konce roku plánujeme přesáhnout celou miliardu a přepravit přes dva miliony cestujících. Významně se na tom bude podílet Česko," uvedl výkonný ředitel Leo Expressu Peter Köhler. Firmě rostl i zisk, který v pololetí před zdaněním a započtením úroků činil 62 milionů korun, meziročně o 58 procent více. Loňský zisk před zdaněním a úroky činil 90 milionů korun, čistý zisk pak 2,5 milionu korun.

Za nárůstem obratu a přepravených osob je podle společnosti zejména posílení spojů v Německu, dále návrat páté jednotky, která v minulosti havarovala a byla nepojízdná, do provozu v Česku a také nové spojení do polského Krakova, kam dopravce začal jezdit loni v létě.

Leo Express postupně rozšiřuje také svou vlakovou flotilu. Od letošního prosince bude provozovat regionální železniční linky na Pardubicku a také ve Zlínském kraji. Jde o linky, které si objednávají kraje. Leo Express na nich použije dieselové jednotky Lint, které v současnosti dokončuje.

Vedle toho se soukromý dopravce uchází o provoz objednávaných linek na dalších tratích, zejména na Olomoucku a v Praze. Poptává proto až 29 elektrických dvousystémových jednotek od různých výrobců. Společnost shání i ojetá vozidla. Do konce roku pak dorazí do Česka na schválení také nové vlaky od největšího světového vlakového výrobce CRRC.

Nárůst počtu cestujících letos hlásí i další dopravci. České dráhy jako největší tuzemský dopravce přepravily v prvním pololetí celkem 91,6 milionu pasažérů, což je o 2,5 procenta více než v pololetí 2018. Díky tržbám z prodeje jízdenek a kontrole nákladů skončila firma podle českých účetních standardů pololetní hospodaření s více než 300milionovým ziskem. Soukromý dopravce RegioJet za letošní první pololetí přepravil svými vlaky 3,1 milionu cestujících, což je o 12 procent více než za stejné období loňského roku. RegioJet kvůli rostoucímu počtu cestujících plánuje nákup až stovky nových vozů, aby mohl své přepravní kapacity zvýšit. Na rozšíření kapacit vozového parku použije firma peníze získané z červnové emise dluhopisů, která vynesla 921 milionů korun.

Leo Express patří podnikateli Leoši Novotnému, provoz zahájil v roce 2012 na lince Praha-Ostrava. V současnosti provozuje síť vlakových i autobusových spojení v sedmi zemích střední a východní Evropy.