Německá divize zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook ve středu podala návrh na insolvenční řízení. Divize zahrnuje značky Thomas Cook, Neckermann, Öger Tours, Air Marin a Bucher Reisen. Na dovolené je s ní teď asi 140 000 lidí. Stejný krok učinila také rakouská divize a divize v Polsku Neckermann Polska uvedla, že v příštích dnech podá u soudu žádost o insolvenční řízení, informují agentury.

Cílem návrhu na insolvenční řízení německého Thomase Cooka je podle agentury Reuters oddělit německé aktivity od britské mateřské společnosti. Divize uvedla, že rozhovory s investory a partnery "ukázaly, že německé aktivity bývalé skupiny Thomas Cook se značkami Neckermann Reisen, Öger Tours a Bucher Reisen mají šanci na budoucnost".

Stejný krok jako německá divize společnosti Thomas Cook se rozhodla učinit i rakouská divize. Podle jejího mluvčího by měla být insolvenční žádost podána ještě dnes, uvedla agentura APA. Insolvenci dnes vyhlásila také polská divize Neckermann Polska.

Rakouská divize společnosti Thomas Cook Austria na internetu oznámila, že ve středu požádala o úpadek. Pravidelné podnikání je přerušeno a prodej zájezdů pozastaven. Do rakouské divize spadají značky Thomas Cook Signature, Neckermann Reisen, Bucher Reisen, Öger Tour a Air Marin.

Podle agentury PAP polská divize oznámila, že podala žádost o aktivaci pojistných záruk na pokrytí žádostí o výplatu odškodného klientů Neckermann Polska a nákladů na jejich návrat zpět do země. Pozastavila také prodej zájezdů v Polsku. Divize rovněž uvedla, že navzdory tomu, že její finanční situace je stabilní, nemůže fungovat nezávisle bez mateřské firmy Thomas Cook GMBH, která v ní vlastní podíl 100 procent a v úterý oznámila bankrot. V nejbližších dnech podá také u soudu žádost o bankrot.

Německá divize Thomas Cook GmbH požádala německou vládu o překlenovací úvěr, píše DPA. Německá vláda už tento týden vyhověla podobné žádosti německého leteckého přepravce Condor, který je rovněž dceřinou firmou britské společnosti Thomas Cook. Condor obdrží půjčku 380 milionů eur (téměř deset miliard Kč), o úvěru pro Thomas Cook GmbH však vláda zatím nerozhodla.

Některé hotely chtěly peníze po Češích, Němci by mohli českou pobočku zavřít

Zmíněná cestovní kancelář Neckermann, která spadá pod skupinu Thomas Cook, působí mimo jiné i v Česku, kde si získala oblibu především kvůli levnějším zájezdům z německých letišť nedaleko Česka. Česká pobočka začátkem týdne neočekávala problémy českých klientů s návratem domů. Řekl to už v pondělí šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek. Český Neckermann nicméně insolvenci nevyhlásil, ale pouze přestal prodávat zájezdy a několik budoucích zrušil. Podle informací serveru iDnes.cz ale někteří hoteliéři v Turecku, Řecku nebo Rakousku chtěli po českých hostech peníze za již zaplacený pobyt, protože nerozlišují mezi českým Neckermannem a britským Thomasem Cookem. Neckermann klientům dle informací serveru radí, ať se obrátí na SOS linku, většinou se věc vyřeší a hosté nic platit nemusí.

O budoucnosti české CK Neckermann se v současnosti vyjednává. Řekl to místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Otázkou podle Papeže je, zda oficiální německý likvidátor umožní, aby česká CK Neckermann ještě nějakou dobu existovala a mohla dokončit zaplacené zájezdy na září a říjen.

"Vše je v tuto chvíli ve hvězdách. Může se stát, že německý likvidátor nařídí své dceřiné společnosti v Praze, aby zavřela. To je ale teď v jednání a byl bych rád, aby to nenastalo," uvedl Papež. Dodal, že si váží toho, jak management české CK Neckermann ke vzniklé situaci profesionálně přistupuje a hájí zájem klientů.

Čeští klienti, kteří si koupili zájezd u německé divize, anebo využili online německé rezervační systémy, mohou mít podle Papeže problémy s vrácením peněz. "Ti lidé nemohou žádat o repatriaci a vrácení peněz v Česku, musí žádat v Německu. Bohužel je otázkou, jak se zachovají (české) agentury, které jim ty zájezdy prodaly. Ti, co si to koupili online přes rezervační systémy v Německu, tak budou mít velký problém s uplatněním nároku," upozornil. Soudí, že situace může být velmi dramatická.

Český Neckermann na svém webu v pondělí oznámil, že vstupuje do nouzového režimu. "Jakožto dceřiná společnost tohoto koncernu jsme nuceni přejít do nouzového režimu a přerušit veškerý prodej jak našich zájezdů a pobytů, tak zájezdů a pobytů z koncernu skupiny Thomas Cook Group a dalších tour operátorů. Naším cílem je restrukturalizovat naše podnikání v Česku a opět v brzké době prodej obnovit," stojí na webu CK. 

Britská společnost Thomas Cook, která patří k největším cestovním kancelářím na světě, vyhlásila v pondělí bankrot a vstoupila do likvidace. Firma si nedokázala zajistit dodatečné peníze, které požadovaly věřitelské banky, a britská vláda finanční pomoc poskytnout odmítla. Thomas Cook je podle agentury Reuters nejstarší cestovní kanceláří na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. 

Na český trh Thomas Cook vstoupil v roce 2007, kdy koupil menší cestovní kancelář Travel plus - Lufthansa City Center. Zájezdy začal prodávat prostřednictvím společnosti Neckermann Česká republika.

Podle britského listu The Guardian je za krachem cestovní kanceláře Thomas Cook nešťastná fúze s konkurenční MyTravel z roku 2007, obrovské dluhy, oslabení libry v souvislosti s brexitem a také internet, který znamenal revoluci v objednávání zahraničních pobytů. Už jen každý sedmý "dovolenkář" koupí zájezd u cestovní kanceláře, napsal The Guardian.