Čínský hospodářský růst se ve třetím čtvrtletí během celní války s USA zpomalil na šest procent, což je nejnižší úroveň za posledních 26 let. Oznámil to v pátek čínský národní statistický úřad, podle něhož čínská ekonomika čelí relativně silnému tlaku. Ve druhém kvartálu činil růst hrubého domácího produktu (HDP) 6,2, v prvním 6,4 procenta.
Čínský obchod poškodilo zvýšení amerických dovozních cel, ale největší dopad mělo podle agentury AP oslabení domácí výroby, investic a vnitřní spotřeby. Zpomalení čtvrtletního růstu je největší od roku 1993, kdy Čína začala o těchto údajích informovat.
Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali za třetí čtvrtletí zvýšení HDP o 6,1 procenta. Čínská vláda stanovila pro letošní rok cíl hospodářského růstu mezi šesti a 6,5 procenta. Podle analýzy agentury Reuters nemusí být ani nynější tempo růstu udržitelné. Vzniká riziko, že Čína takový vývoj akceptuje, místo aby přijala tvrdá opatření a otevřela víc svou ekonomiku. "Zpomalení růstu čínské ekonomiky je silnější, než se čekalo, a dostalo se do znepokojivé fáze," napsala agentura.
Cíl hospodářského růstu stanovila čínská vláda pro letošní rok mezi šesti a 6,5 procenta. Podle analýzy agentury Reuters nemusí být ani nynější tempo růstu udržitelné. Vzniká riziko, že Čína takový vývoj akceptuje, místo aby přijala tvrdá opatření a otevřela víc svou ekonomiku. "Zpomalení růstu čínské ekonomiky je silnější, než se čekalo, a dostalo se do znepokojivé fáze," napsala agentura.
Zpomalení čínské ekonomiky, jakožto druhého největšího obchodníka na světě, má globální dopady. Snižuje poptávku po průmyslových součástkách z asijských zemí, klesly také ceny sóji, železné rudy a dalších komodit, což zasáhne dodavatele jako Brazílie nebo Austrálie, píše agentura AP. "Tlak na ekonomickou aktivitu by měl v nadcházejících měsících zesílit," uvedl ekonom Capital Economics Julian Evans-Pritchart.
Nečekaně slabé údaje také zvyšují pravděpodobnost snížení úrokových sazeb nebo zavedení dalších stimulačních opatření na podporu růstu a odvrácení politicky citlivé ztráty pracovních míst. Čínští představitelé zvýšili vládní výdaje, ale zatím se vyhýbají rozsáhlým stimulačním opatřením kvůli obavám z růstu zadlužení, které je již nyní tak vysoké, že přimělo agentury snížit úvěrový rating země.
V zemi také klesá prodej automobilů. V září se meziročně snížil o 5,2 procenta na 2,27 milionu vozů. Klesá tak už 15 měsíců za sebou. Září přitom bývá měsícem, kdy se prodej zpravidla zvyšuje. V srpnu prodej klesl o 6,9 procenta a v červenci o 4,3 procenta. Čína je největším automobilovým trhem na světě.
Obchodní partneři Číny a investoři pozorně sledují zdraví druhé největší ekonomiky světa, protože obchodní válka s USA vyvolává obavy z globální recese. Mezinárodní měnový fond uvedl, že obchodní válka sníží v letošním roce globální ekonomický růst na tři procenta, což je nejnižší tempo od finanční krize v letech 2008 a 2009. Růst by mohl oživit, pokud budou odstraněna jejich vzájemná cla.
Podle ústavu Oxford Economics se růst čínského HDP do roku 2030 sníží na čtyři procenta, do roku 2040 na 2,8 procenta.
Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou trvá více než rok a po 13. kole obchodních jednání americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil, že obě země dosáhly první fáze dohody. Tuto fázi označil zároveň za velmi významnou. Úplná dohoda by měla být podle prezidenta sepsána v příštích třech týdnech. Analytici se však obávají, že oznámená dohoda je spíše jen dočasným příměřím než reálnou dohodou, píše server CNBC.
Spojené státy také kvůli dohodě souhlasily, že zvýšení cel z 25 na 30 procent na zboží z Číny v roční hodnotě 250 miliard dolarů (5,8 bilionu korun) odloží. Začít platit mělo od úterý. Ostatní cla zatím zůstávají v platnosti a o clech, která mají být uvalena v prosinci, se zatím nerozhodlo.
Analytici však upozorňují, že první fáze dohody se dostatečně nedotýká ožehavých problémů, které trápí obě strany. Varují, že jednání by mohla znovu zkrachovat, ještě než bude vypracován návrh první fáze dohody.
Ekonom investiční společnosti Allianz Global Investors Christiaan Tuntono řekl, že Trumpova dohoda s Čínou vypadá spíš jako příměří než jako skutečná dohoda. Stejný názor mají rovněž ekonomové společnosti Macquarie Capital, kteří ji označili za "dočasné příměří". Šéf pro ekonomiku a strategii v bance Mizuho Višnu Varthan CNBC řekl, že v otázce skutečných ožehavých problémů se nic nevyjasnilo.
Trump uvedl, že v rámci dohody Čína koupí americké zemědělské produkty za 40 až 50 miliard dolarů. Bude se také zabývat otázkami duševního vlastnictví a finančních služeb. Varathan však poukázal na to, že Čína tak či tak chce více zemědělských produktů. Dohoda podle něj nevypadá na velký posun a Čína zřejmě nezměnila svůj tvrdší postoj. Citlivé oblasti obchodní války zatím vyřešeny nebyly.
Obchodní spor mezi dvěma největšími ekonomikami světa se rozšířil i do dalších oblastí, jako jsou technologie a měna. Země dosud nebyly schopny vyřešit ty nejožehavější problémy, jako jsou například krádeže duševního vlastnictví a technologické transfery. Tato částečná dohoda také neřeší mnoho dalších citlivějších oblastí, například kybernetickou bezpečnost, čínskou technologickou firmu Huawei a budoucnost takzvané černé listiny čínských firem, upozornil Tuntono. Americké společnosti nesmějí s čínskými firmami z černé listiny obchodovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist